Menu

Raport: Młodym kandydatom do pracy brakuje umiejętności logicznego myślenia i samodzielności

Raport: Młodym kandydatom do pracy brakuje umiejętności logicznego myślenia i samodzielności
Osoby wchodzące na rynek pracy często mają trudności np. z samodzielnym wykonywaniem zadań. (Fot. Getty Images)
Młodym kandydatom do pracy w Polsce brakuje dziś przede wszystkim umiejętności związanych z logicznym myśleniem, podejmowaniem wyzwań, samodzielnością, zaangażowaniem i kreatywnością – m.in. takie wnioski płyną z raportu zespołu z UJ, wykonanego na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Reklama
Reklama

Raport z badania "Niedopasowanie kompetencyjne w programach wsparcia studentów i doktorantów" przeprowadził zespół z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Jego celem była ocena, czy wsparcie we wzmacnianiu kompetencji studentów, oferowane uczelniom dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich w ramach projektów Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), przyczynia się do zmniejszenia luk między ofertą edukacyjną uczelni a potrzebami rynku pracy.

Była to druga odsłona badania, która trwała od czerwca 2021 r. do stycznia 2022 r. Przedmiotem analiz była sytuacja zawodowa dwóch grup absolwentów: 400 uczestników Programów Rozwoju Kompetencji (PRK) z pierwszej edycji badania – co dało możliwość spojrzenia z perspektywy 3-4 lat przebywania tej grupy absolwentów na rynku pracy, i 400 uczestników modułów kompetencyjnych w ramach Zintegrowanych Programów Uczelni (kontynuacja projektów PRK) – co z kolei pozwoliło na spojrzenie z perspektywy 1-2 lat ich aktywności na rynku pracy.

Z komunikatu NCBR wynika, że prześledzenie zawodowych losów tych dwóch grup absolwentów z perspektywy ich krótszego i dłuższego (kilkuletniego) przebywania na rynku pracy umożliwiło ocenę programów, których celem było podniesienie kompetencji studentów.

Kierownik badania dr Magdalena Jelonek z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wskazała, że wzmacniane powinny być głównie dwie grupy kompetencji: te, które warunkują dobrą sytuację zawodową absolwenta, poprawiając jego szanse na rynku pracy bezpośrednio po wejściu na ten rynek, oraz te, które pracodawcy identyfikują jako brakujące w grupie absolwentów.

Jak wyjaśniła, do pierwszej grupy należą kompetencje zawodowe (zwłaszcza gdy są one certyfikowane), językowe (komunikacja w języku obcym) i cyfrowe (szeroko rozumiane wykorzystanie środowiska cyfrowego do wykonywania zadań zawodowych, w tym bezpieczeństwo w sieci).

"Osobom, które aplikują na stanowiska w firmach badanych pracodawców i młodym pracownikom, brakuje przede wszystkim kompetencji związanych z logicznym myśleniem, samodzielnością w działaniu, komunikatywnością, zaangażowaniem, chęcią do podejmowania wyzwań i kreatywnością, w tym odwagą do eksperymentowania" – możemy przeczytać w raporcie.

Dodano, że pracodawcy zwracali szczególną uwagę na potrzebę kształcenia kompetencji ogólnych i społecznych (szczególnie zaniedbanych z powodu pandemii) dlatego, że, jak twierdzili, kompetencje zawodowe w dużej mierze są w stanie wykształcić sami.

"Tych wypowiedzi nie należy jednak interpretować jako wskaźnika mniejszego znaczenia kompetencji zawodowych absolwentów, lecz raczej jako wskazanie na wyraźne dysproporcje pomiędzy poziomem wiedzy wyniesionej ze studiów a poziomem rozwoju kompetencji ogólnych i społecznych" – zaznaczono.

Czytaj więcej:

Badanie: Polscy przedsiębiorcy obawiają się skutków inflacji

Badanie: Co 4. firma w Polsce planuje rekrutacje. Tyle samo zwolnienia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.01.2025
    GBP 5.0540 złEUR 4.2620 złUSD 4.1433 złCHF 4.5476 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama