Kolonia usuwa symbol katedry ze swojego logo. Chrześcijaństwo "szkodliwe dla wizerunku"?

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy kolońskiego ratusza w rozmowie z radiem WDR, wprowadzane zmiany są wyłącznie "kwestią uproszczenia logo" – dotychczasowe zawierało zbyt wiele elementów, jak na współczesne wymagania, związane z obszarem cyfrowym (strony internetowe, media społecznościowe). "Obecne logo jest zbyt złożone" – tłumaczył rzecznik.
"Projekt nowego logo, umieszczanego na oficjalnych pismach i miejskim portalu internetowym, przewiduje, że znajdzie się tam tylko napis Miasto Kolonia (Stadt Koeln) obok czerwonego, dwugłowego orła. Zabraknie tam dwóch wież katedry w Kolonii. A to druzgocący znak" – ocenia "Die Welt".
"Pomijając fakt, że dwa szczyty katedry były znacznie prostsze, czyli mniej złożone niż orzeł: tu nie chodzi tylko o estetykę. Katedra jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Niemczech, ludzie na całym świecie znają i kojarzą ją jako symbol Kolonii. Każdy, kto tego nie dostrzega, wysyła przesłanie. Trudno sobie wyobrazić, że burmistrz Kolonii Henriette Reker nie byłaby tego świadoma" – komentuje "Die Welt".
Die Stadt Köln nimmt den Dom aus dem Logo der Stadt, weil es "altbacken" wäre.
— Ali Utlu (@AliCologne) March 28, 2022
Wie kann eine Stadt das größte Wahrzeichen der Stadt streichen? Köln ist der Dom, der Dom ist Kölle.
In 10 Jahren dann die Kölner Moschee im Logo? Wer weiß.. pic.twitter.com/DGREDl0yhY
"Przesłanie brzmi: to, co symbolizuje katedra, czyli kulturę zachodniego chrześcijaństwa jako takiego, a kościół katolicki w szczególności, jest obecnie najwyraźniej postrzegane przez administrację miasta jako szkodliwe dla jego wizerunku" – ocenia gazeta. "Każdy, kto wymazuje katedrę w Kolonii, kochaną i podziwianą także przez niechrześcijan, przenosi ją w cień, w obszar kontrowersji i potencjalnego sporu, bo komuś może ona przeszkadzać".
Jak podkreśla "Die Welt", katedra w Kolonii na takie traktowanie nie zasługuje. "Tożsamość tego miasta jest niewyobrażalna bez chrześcijaństwa. Prawie co trzecia osoba w Kolonii to katolik, kilkanaście procent to protestanci".
"Bogate dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne Kolonii nie stoi na przeszkodzie wielkiej otwartości i chęci nawiązania dialogu. Nie bez powodu także przewodniczący wspólnoty synagogalnej w Kolonii Abraham Lehrer opowiedział się za zachowaniem iglic katedry w logo miasta" – dodaje "Die Welt" i podkreśla, że miasto nie powinno usuwać swojego "wyraźnego i jednoznacznego" symbolu.
"Wręcz przeciwnie: miasto Kolonia dobrze by zrobiło, gdyby nadal się nim szczyciło" – konkluduje gazeta.
Czytaj więcej:
Niemcy robią zapasy z powodu wojny na Ukrainie, w sklepach dochodzi do incydentów
"Die Welt": Dziwna bezczynność kanclerza Scholza w sprawie dostaw broni na Ukrainę