PŚ w skokach: Żyła piąty w Oberstdorfie, triumf Krafta

Na zdj. Stefan Kraft - zwycięzca konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oberstdorfie. (Fot. CHRISTOF STACHE/AFP via Getty Images)
Piotr Żyła zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Oberstdorfie. Wygrał Austriak Stefan Kraft, który został pierwszym liderem klasyfikacji o małą Kryształową Kulę w lotach.

Do końca sezonu 2021/22 skoczkowie będą rywalizowali już tylko na mamutach. Kraft wyprzedził Słoweńców Zigę Jelara o 1,7 pkt oraz Timiego Zajca o 13 pkt. Zaledwie cztery punkty od najniższego stopnia podium dzieliło Żyłę.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzenie utrzymał 10. dzisiaj Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Kraft w pierwszej serii skoczył 232 m. Prowadził i miał 11,7 pkt przewagi nad Zajcem (222,5 m). W finale Austriak i Słoweniec osiągnęli po 207 m. Jelar dzięki 220-metrowej próbie w drugiej serii zdołał wyprzedzić swojego rodaka, ale do zwycięstwa odrobinę mu zabrakło.

Żyła natomiast skoczył 223,5 oraz 228,5 m. Na piąte miejsce przesunął się z siódmego, zajmowanego na półmetku.

Z Polaków po pierwszej serii najlepszy był szósty Kamil Stoch, który uzyskał 223 m, ale w finale osiągnął tylko 204 m i spadł na 12. miejsce.

Dawid Kubacki (213,5 i 209 m) uplasował się na 18. pozycji, Jakub Wolny (211,5 i 191 m) na 25., a Andrzej Stękała (208 i 203 m) na 26.

Do serii finałowej nie zakwalifikował się Aleksander Zniszczoł, który zakończył zmagania na 32. miejscu.