Menu

Raport TomTom: Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

Raport TomTom: Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce
Łódź od lat zajmuje pierwsze miejsce pod względem korków na drogach. (Fot. Getty Images)
Łódź ponownie znalazła się na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce - wskazano w corocznym raporcie TomTom Traffic Index. W większości polskich miast ujętych w rankingu poziom zakorkowania w ostatnich dwóch latach spadł – najbardziej w Poznaniu i Bydgoszczy.

Reklama
Reklama

Jak wynika z raportu opisującego sytuację na drogach w 2021 r. w ponad 400 miastach całego świata, pandemia nadal miała wpływ na podróże.

"Najnowsza edycja TomTom Traffic Index pokazuje, że trwająca pandemia koronawirusa od dwóch lat kształtuje sytuację drogową w polskich miastach. Wprowadzenie elastycznych godzin pracy przez pracodawców sprawiło, że zmalał ruch w porannym i popołudniowym szczycie. Dzięki temu kierowcy w największych polskich miastach spędzają mniej czasu w korkach, co jest zbieżne z trendami globalnymi" - wyjaśnił analityk TomToma Marcin Graczyk.

Wciąż najbardziej zakorkowanym polskim miastem pozostaje Łódź (45 proc. dłuższa podróż w porównaniu do sytuacji, gdy ruch na drodze jest najmniejszy z możliwych), w której jednak poziom zatłoczenia na ulicach spadł w ostatnich dwóch latach o 2 pp. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Kraków (42 proc.), a trzecie Wrocław (41 proc). Na kolejnych pozycjach są Warszawa i Poznań (po 37 proc.).

Najbardziej sytuacja poprawiła się w Poznaniu (w 2019 r. zajmował trzecią pozycję w krajowym rankingu) oraz w Bydgoszczy - w tych dwóch miastach poziom zakorkowania spadł o 7 pp., odpowiednio do 37 proc. i 27 proc. W Warszawie i Krakowie poziom zatłoczenia zmiejszył się o 3 pp.

Z kolei poziom natężenia na ulicach najbardziej wzrósł w Szczecinie (o 6 pp.).

"Ogólnie poziom zakorkowania w polskich miastach spadł w przeciągu dwóch lat o 1 pp., natomiast wyraźniejsze spadki można zaobserwować w godzinach szczytu -  o 6 pp. w skali kraju. Dobrze to widać na przykładzie Warszawy, w której ruch w porannych godzinach szczytu spadł aż o 19 pp. Zdecydowanie lepiej o tej porze dnia jeździ się też w Poznaniu (spadek o 16 pp.) oraz Krakowie (spadek o 14 pp.). Z kolei w popołudniowym szczycie sytuacja najbardziej poprawiła się w Poznaniu i Bydgoszczy (spadek o 16 pp.)" - wskazano.

W godzinach szczytu kierowcy najwięcej czasu tracą w Krakowie (74 proc.). W przeciągu całego roku można to przeliczyć na 170 godzin (7 dni i 2 godziny), co jest jednak lepszym wynikiem o 1 dzień i 2 godziny niż w 2019 r.

Czytaj więcej:

W tych miastach w UK najłatwiej o korek

Raport TomTom: Łódź nadal najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.12.2024
    GBP 5.1472 złEUR 4.2621 złUSD 4.0950 złCHF 4.5728 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama