Menu

Niemcy: Co szóste gospodarstwo domowe bez pomocy w czasie pandemii

Niemcy: Co szóste gospodarstwo domowe bez pomocy w czasie pandemii
Ludzie oczekujący w kolejce do punktu szybkiego testowania w mieście Dortmund, w zachodnich Niemczech. (Fot. INA FASSBENDER/AFP via Getty Images)
Pandemia uderzyła finansowo w Niemców bardziej niż się spodziewano. 43 proc. wszystkich gospodarstw domowych deklaruje, że straciło w tym czasie dochody lub oszczędności - wynika z ankiety, przeprowadzonej przez Centrum Europejskich Badań Gospodarczych (ZEW), do której dotarł dziennik 'Sueddeutsche Zeitung'. Aż co szóste gospodarstwo domowe potrzebujące pomocy nie otrzymało jej.

Pandemia spowodowała drastyczny upadek niemieckiej gospodarki w 2020 roku. Sklepy, restauracje i cześć fabryk pozostawały zamknięte przez całe tygodnie. "Ten drugi najgorszy kryzys od czasów II wojny światowej miał wpływ ekonomiczny na wielu obywateli" – zauważa dziennik. Okresowo 6 mln pracowników pracowało w skróconym wymiarze godzin.

Badanie ZEW potwierdza, że najmocniej w czasie pandemii ucierpiały finansowo osoby samozatrudnione lub pracujące w niepełnym wymiarze godzin. "Także młodsi pracownicy w wieku 30-39 lat oraz samotni rodzice doświadczyli ponadprzeciętnej utraty dochodów" – twierdzi badaczka ZEW, Tabea Bucher-Koenen.

Badanie było przeprowadzane zimą 2020/21 wśród reprezentatywnej grupy osób od 30. roku życia do wieku emerytalnego. Wykazało, że osoby pracujące w takich sektorach jak zdrowie, sprawy społeczne czy rozrywka, musiały najczęściej korzystać ze świadczeń socjalnych.

"Świadczenia te, szczególnie długoterminowe zasiłki dla osób ze skróconym czasem pracy po dodatki na dzieci i uproszczone Hartz IV, były oferowane przez rząd federalny obficie" – wynika z badania ZEW. Skorzystał z nich około jeden na dziesięciu obywateli w wieku produkcyjnym. Jednak co szóste gospodarstwo domowe stwierdziło, że nie otrzymało pomocy, choć zdecydowanie jej potrzebowało.

"Pomoc jest zorganizowana, ale luki kryją się w szczegółach" – podkreśla Bucher-Koenen. "Działania pomocowe dotarły do wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza do tych potrzebujących wsparcia. Ale dla niektórych gospodarstw domowych przeszkody okazały się za duże".

Zamykane na dłuższy czas sklepy i restauracje wpłynęły na upadek niemieckiej gospodarki. (Fot. Getty Images)

Jak zauważają badacze, wielu zostało bez pomocy, bo nawet się o to nie ubiegało, np. uważając, że nie spełnia kryteriów do otrzymania zasiłku socjalnego. Innym brakowało informacji o pomocy, niektórzy nie wiedzieli nawet o jej istnieniu. Inni poddali się w obliczu biurokracji, lub czuli się nieswojo, prosząc o wsparcie.

"Niektórzy obywatele nie rozumieją form pomocy. Albo boją się, że później będą musieli coś spłacać. Szczególnie często są to osoby pozbawione wsparcia, na przykład samotni rodzice" – wyjaśnia Carmela Aprea, profesor edukacji biznesowej z Uniwersytetu w Mannheim, współuczestniczącego w badaniu. Badacze są przekonani, że rozwiązaniem byłyby krótsze, jaśniejsze informacje, kierowane do zainteresowanych, a także zmniejszenie ilości agencji rządowych, odpowiedzialnych za udzielanie pomocy.

Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wyliczył, że ci, którzy zarabiają mało lub należą do niższej klasy średniej, tracą dochody częściej, niż pozostałe klasy. W czasie pandemii więcej niż połowa rodzin o niskich dochodach, ankietowanych przez WSI, odczuwała tę sytuację jako "bardzo stresującą".

Kryzys doprowadził także do większej nierówności płci. Kiedy zamykano żłobki i szkoły, matki o wiele częściej niż ojcowie musiały ograniczać czas pracy, aby opiekować się dziećmi. To w efekcie przekładało się na niższe dochody kobiet.

"Wiele osób martwi się kryzysem, dla wielu jest to obciążające psychicznie. Najbardziej dotyczy to osób o niskiej samoocenie, mniejszej odporności psychicznej na kryzysy. Kryzys bardziej ciąży na tych, którzy nie mają oszczędności lub nie mogą liczyć na pomoc finansową ze strony rodziny lub przyjaciół. W takich przypadkach pomoc finansowa ze strony państwa jest szczególnie potrzebna" - podsumowuje Aprea.

Czytaj więcej:

Niemcy: Minister zdrowia zapowiada ograniczenia w dostępie do gastronomii

Niemcy: Po raz pierwszy od 1946 r. ponad milion zgonów w ciągu dwunastu miesięcy

Niemcy: Kontrwywiad ostrzega przed "ryzykiem wybuchu zbrojnej przemocy" w kraju

    Kurs NBP z dnia 03.04.2025
    GBP 4.9962 złEUR 4.1791 złUSD 3.7968 złCHF 4.3827 zł

    Sport