Menu

Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała wpisana na listę UNESCO

Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała wpisana na listę UNESCO
"W polskiej tradycji w trakcie procesji z okazji Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej przed kapłanem niosącym Monstrancję z Przenajświętszym Sakramentem idą dziewczynki zwane bielankami i sypią świeże lub suszone kwiaty". (Fot. Getty Images)
Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała została dziś wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To trzeci polski wpis, po szopkarstwie krakowskim wpisanym na listę UNESCO w 2018 r. i kulturze bartniczej wpisanej w 2020 r.

Decyzję o wpisie podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 16. sesji w Paryżu. Wniosek złożony przez Polskę został wyróżniony przez ekspertów UNESCO jako przykład wzorcowej współpracy z depozytariuszami.

"To jest nasz trzeci wpis na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Ogromnie cieszę się, że możemy się spotkać i ogłosić ten sukces Polski" - oświadczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin.

Dodała, że do tej pory, łącznie z tym wpisem, Polska posiada trzy praktyki umiejętności na liście UNESCO. "Pierwszą była tradycja szopkarstwa krakowskiego, następnie naszą drugą tradycją jest bartnictwo, a trzecią tradycja dywanów kwiatowych" - oznajmiła Gawin.

W ostatnich dniach rozszerzono także o sześć państw: Polskę, Irlandię, Chorwację, Holandię, Kirgistan i Słowację wpis sokolnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie wpis obejmuje 24 państwa.

Czytaj więcej:

Kościół ma nowych błogosławionych: kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka

Francja: Od 1950 r. 216 tys. ofiar pedofilii w Kościele katolickim

100-lecie Irlandii Północnej: Katolicy i protestanci na wspólnej mszy

    Kurs NBP z dnia 09.05.2025
    GBP 5.0002 złEUR 4.2414 złUSD 3.7681 złCHF 4.5389 zł

    Sport