Oto wszystkie obostrzenia, jakie obowiązują od dziś w UK
Jedną z największych zmian jest powrót obowiązku noszenia masek w sklepach i środkach transportu publicznego w całym kraju.
Wszyscy podróżni z innych krajów muszą wykonać test PCR po przybyciu na Wyspy i przebywać w izolacji do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu.
Osoby, które mieszkają w jednym domu z kimś, u kogo jest podejrzenie koronawirusa, muszą bezwzględnie odbyć 10-dniową kwarantannę - niezależnie od swojego wieku, statusu szczepienia czy jakichkolwiek innych okoliczności.
W Wielkiej Brytanii rozszerzono także program szczepień trzecią dawką na wszystkie grupy wiekowe i zmniejszono odstęp czasowy od drugiej szczepionki.
Zmiany na Wyspach, ogłoszone przez rząd Borisa Johnsona, nie spodobały się rządom Walii i Szkocji, które uważają, że są "zbyt łagodne biorąc pod uwagę zagrożenie" i zaapalowały o zaostrzenie restrykcji, aby nie dopuścić do rozproszenia się nowego wariantu.
Sam minister zdrowia Sajid Javid potwierdził niedawno, iż nie ma obecnie planów przywracania wymogu dystansu społecznego, ani zalecenia pracy z domu. Po raz kolejny wykluczył również wprowadzenie lockdownu w kraju.
Co dokładnie zmieniło się w kwestii noszenia maseczek?
Od dziś od 4:00 nad ranem maski są obowiązkowe w pociągach, autobusach, taksówkach oraz w metrze. Należy również mieć zasłoniętą twarz w sklepach, bankach, na poczcie, u weterynarza, w biurach nieruchomości, w aptekach, w biurach usługowych oraz w punktach z jedzeniem na wynos.
W szkołach nie ma obowiązku zakrywania twarzy, ale istnieje zalecenie, aby nosili je wszyscy uczniowie od roku siódmego na terenach wspólnych (stołówki, korytarze, hale itp.). Podobne zalecenie wydano dla gości odwiedzających szkoły oraz samych pracowników.
Noszenie masek w pubach i restauracjach w Anglii nie jest obowiązkowe - w przeciwieństwie do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
W jaki sposób wymóg noszenia masek będzie kontrolowany?
Organ National Police Chiefs' Council (NPCC) przekazał, że funkcjonariusze policji będą kontrolować wymóg, "gdy będzie taka potrzeba".
Jednocześnie podkreślono, że uwaga policjantów skupiona ma być na "punktach wysokiego ryzyka" - m.in. w zatłoczonych centrach miast czy dużych punktach handlowych.
NPCC przekazało, że noszenie masek jest w osobistym interesie każdego mieszkańca, więc policjanci nie będą skupiać się na karaniu osób. Zamiast tego mają próbować wytłumaczyć, w jaki sposób maski chronią społeczeństwo i jakie jest ryzyko związane z ich nienoszeniem.
Znowelizowane prawo mimo wszystko zakłada, że osoby nienoszące masek mogą otrzymać grzywnę w wysokości od £200 do £6 400.
Jak do nowych zasad odnoszą się supermarkety?
Pracownicy sklepów wyrazili "głębokie obawy o swoje bezpieczeństwo" w związku z atakami, na jakie sa narażeni, gdy będą zmuszeni do kontrolowania tego, czy klienci posiadają maski.
Część supermarketów przekazała, że nie zamierza w żaden sposób interweniować, ponieważ "jest to praca dla policji". Ostatecznie jednak wszystkie sklepy czekają na oficjalne zalecenia ze strony rządu w tej sprawie.
Odmowę obsługi klientów bez masek zapowiedziały obecnie jedynie trzy sieci supermarketów - Sainsbury's, Morrisons oraz Aldi.
Jakie są nowe zasady związane z podróżami?
Od dziś od 4:00 wszyscy zaszczepieni podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii muszą wykonać test PCR i odbyć obowiązkową kwarantannę do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu.
Testy PCR muszą być zakupione prywatnie na własną rękę. Ich koszt to obecnie średnio £55.
Wszystkie osoby niezaszczepione muszą wykonać jeden test przed wylotem oraz dwa testy PCR po przylocie. Niezależnie od ich wyników, muszą udać się na 10-dniową kwarantannę.
Osoby podróżujące z krajów z czerwonej listy (obecnie znajduje się na niej 10 krajów z Afryki) muszą odbyć obowiązkową kwarantannę w hotelu. Jej koszt to ok. £2,3 tys. za osobę.
Ci, którzy złamią zasady kwarantanny, otrzymają grzywnę w wysokości od £500 do £10 000.
Kiedy będziemy mogli zaszczepić się trzecią dawką?
Do zaszczepienia się trzecią dawką uprawnieni są już wszyscy dorośli mieszkańcy Wysp. Odstęp między drugą dawką a tzw. "boosterem" zmniejszono z 6 do 3 miesięcy.
Oczekuje się, że program masowych szczepień zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach. Istnieją jednak poważne obawy o jego skuteczność z uwagi na liczne braki kadrowe i problemy z transportem.
Czy obchody świąt są zagrożone?
Nie ma żadnych ograniczeń związanych ze zbliżającymi się świętami. Rząd podkreślił w weekend, iż "wszyscy powinni planować święta jak zazwyczaj".
Jednocześnie zaapelowano do mieszkańców o "zdrowy rozsądek" i samodzielną ocenę tego, czy warto organizować spotkania w większym gronie, jeśli np. znajduje się w nim osoba zagrożona powikłaniami.
Czy restrykcje mogą zostać jeszcze zaostrzone?
Rząd wciąż posiada plany zaostrzenia prawa, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli. Obecnie jednak nic nie wskazuje na to, aby doszło do ich realizacji.
Szkocja, Walia i Irlandia Północna posiadają oddzielny zestaw restrykcji, odmienny od tego w Anglii. Anglia jest np. jedynym regionem Wysp, w którym nie obowiązuje zalecenie pracy z domu.
Rządy Szkocji i Walii zapowiedziały już, iż wkrótce może dojść do zaostrzenia restrykcji w tych krajach.
Decyzja w sprawie ewentualnego zaostrzenia restrykcji zostanie podjęta 20 grudnia, gdy dokonany będzie przegląd skuteczności obecnej polityki higieniczno-sanitarnej.
Czytaj więcej:
Brytyjski rząd zwołał pilne spotkanie grupy G7, by omówić pojawienie się Omikronu
WHO: Globalne zagrożenie związane z Omikronem bardzo wysokie
Trzecia dawka szczepionki będzie zaoferowana wszystkim dorosłym w UK