Premier Morawiecki przybył do Londynu na spotkanie z Borisem Johnsonem
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał przed wylotem, że działania hybrydowe, prowadzone przez reżim Alaksandra Łukaszenki, spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów. "Wielka Brytania solidaryzuje się z naszym krajem, jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski" - oświadczył Müller.
Przypomniał, że w połowie listopada Johnson, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, stwierdził: "W sprawie Białorusi i Rosji okazujemy solidarność naszym przyjaciołom w Polsce. Zachęcamy wszystkich do pracy na rzecz pokoju i stabilności w całym regionie Europy".
Rzecznik polskiego rządu zwrócił też uwagę, że rząd premiera Johnsona zapewni wsparcie Polsce "w imię solidarności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i wieloletniej przyjaźni obu państw".
Müller zapowiedział ponadto, że oprócz tematu wschodniej granicy UE, szefowie obu rządów poruszą także kwestie związane z cenami energii.
✈ð¬ð§ Premier @MorawieckiM jest w drodze do #Londyn, gdzie spotka się z premierem @BorisJohnson. pic.twitter.com/P1h9rvaQUO
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 26, 2021
Na otwartym dla mediów wstępie spotkania na Downing Street Johnson mówił o polsko-brytyjskich relacjach. "Myślę, że Polska w naszym sposobie myślenia jest naszym najbliższym europejskim sojusznikiem w NATO w zakresie budowania obrony, relacji długoterminowego bezpieczeństwa i oczywiście w wielu innych obszarach" - oświadczył Johnson.
Morawiecki podziękował Johnsonowi za te słowa i podkreślił, że sytuacja migracyjna w Polsce jest bardzo intensywna i jest to problem dla całej Europy.
"Widzimy, że w tym nowym porządku świata pojawiają się niekoniecznie dobrzy gracze na naszych granicach i to jest istotne wyzwanie dla wspólnoty transatlantyckiej. Musimy być solidarni" - podkreślił szef polskiego rządu.
ð¬ð§ Trwa rozmowa premiera @MorawieckiM z premierem Wielkiej Brytanii @BorisJohnson. pic.twitter.com/iIx8an2j2f
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 26, 2021
"Obiecaliśmy sobie wypracowywać praktycznie identycznie stanowiska, zarówno w odniesieniu do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale także do kryzysu energetycznego, kryzysu wokół Ukrainy, (kryzysu) związanego z Mołdawią, na Bałkanach Zachodnich" - podsumował premier Morawiecki po wyjściu ze spotkania z Johnsonem.
Dzisiejsza wizyta premiera Morawieckiego w Londynie wpisuje się w zapoczątkowaną w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził osiem krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.
Wczoraj szef polskiego rządu był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. W środę Morawiecki w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Udał się też do Lublany na spotkanie z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą.
W poprzednich dniach polski premier spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Czytaj więcej:
Johnson rozmawiał z Morawieckim. Wśród tematów TSUE
Brytyjskie wojsko pomoże Polakom na granicy z Białorusią
Szef MON: Dziękuję za to, że możemy liczyć na Wielką Brytanię
Ambasada RP w Niemczech: Codziennie dostajemy podziękowania dla Polski za obronę granic
Dziennikarz BBC o szturmie granicy z Polską: Miałem wrażenie, że to zaplanowano