Menu

Johnson ostrzega, że Londyn może zawiesić protokół północnoirlandzki

Johnson ostrzega, że Londyn może zawiesić protokół północnoirlandzki
Jeśli rozmowy nie przyniosą wkrótce rezultatu, rząd zawiesi protokół północnoirlandzki - zapowiedział premier. (Fot. Getty Images)
Jeśli rozmowy z Unią Europejską w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim nie przyniosą wkrótce rezultatu, brytyjski rząd będzie zmuszony do jego zawieszenia - ostrzegł wczoraj Boris Johnson w rozmowie z premierem Irlandii Michealem Martinem.
Reklama
Reklama

"Premier podniósł swoje ciągłe obawy dotyczące znacznego dystansu między stanowiskami Wielkiej Brytanii i UE, jeśli chodzi o rozwiązanie kwestii związanych z protokołem w sprawie Irlandii Północnej" - przekazało po rozmowie obu polityków biuro Johnsona, dodając, iż obaj zgodzili się co do tego, że preferowanym rezultatem jest wynegocjowane porozumienie i należy ciężko pracować, aby je osiągnąć.

"Jednak premier jasno wyraził, że jeśli rozmowy nie przyniosą wkrótce wyważonego i trwałego rezultatu, rząd nie będzie miał innego wyboru, jak tylko skorzystać z zabezpieczeń przewidzianych na mocy art. 16. To całkowicie uzasadniony przepis w protokole, który został uzgodniony przez wszystkie strony" - napisano w wydanym oświadczeniu. Art. 16 protokołu pozwala na zawieszenie jego stosowania w określonych sytuacjach.

Martin z kolei po rozmowie napisał na Twitterze, że przekazał Johnsonowi, iż jego zdaniem należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić pomyślny wynik obecnych negocjacji między UE a Wielką Brytanią. Kolejne spotkanie Davida Frosta, brytyjskiego minister ds. relacji z UE, oraz Marosza Szefczovicza, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, na temat zmian w protokole odbędzie się jutro w Londynie.

David Frost brytyjski minister ds. relacji z UE będzie prowadził dalsze negocjacje z UE. (Fot. JOHN THYS/AFP via Getty Images)

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji.

Zgodnie z protokołem Irlandia Północna pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie powstała faktyczna granica celna między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. To powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

W połowie października brytyjski rząd zaproponował zastąpienie protokołu nowym dokumentem, który miałby poparcie wszystkich społeczności w Irlandii Północnej. UE natomiast przedstawiła propozycje zmian w stosowaniu protokołu, które odpowiadają na większość praktycznych problemów zgłaszanych przez rząd w Londynie, ale nie na podnoszoną również przez rząd brytyjski kwestię roli Trybunału Sprawiedliwości UE w nadzorowaniu protokołu i rozwiązywaniu ewentualnych sporów.

Czytaj więcej:

Brexit: Brytyjski rząd proponuje UE nowy protokół północnoirlandzki

Brexit: Spór o protokół północnoirlandzki. UE przedstawiła swoje propozycje

Brytyjski minister: Nadal duże różnice z UE w sprawie protokołu północnoirlandzkiego

Brytyjski rząd "planuje zawieszenie protokołu ws. Irlandii Płn."

UE: "Pożądana zmiana tonu UK" ws. protokołu północnoirlandzkiego

Zawieszenie protokołu ws. Irlandii Płn. przed świętami wykluczone

UE: Rozmowy w sprawie Brexitu w Irlandii Północnej przeciągną się na przyszły rok

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.12.2024
    GBP 5.1472 złEUR 4.2621 złUSD 4.0950 złCHF 4.5728 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama