W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii
Grenlandzka pokrywa lodowa to druga największa na świecie za pokrywą Antarktyki. Amerykańskie centrum badawcze National Snow and Ice Center (NSIDC) podaje, że lód pokrywa ponad 1,05 mln km kw. Grenlandii, a stopnienie całej tej masy spowodowałoby wzrost poziomu mórz o około 6 metrów.
Z powodu topnienia lodu na Grenlandii, poziom wód na świecie wzrósł o 1 proc. w ciągu ostatniej dekady. Do końca tego stulecia może wzrosnąć o ponad 30 cm.
Autorzy artykułu zamieszczonego w "Nature Communications" wskazują na zwiększoną częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych na Grenlandii oraz częstsze i bardziej intensywne topnienie lodowców, któremu towarzyszą deszcze.
Doktor Thomas Slater z Uniwersytetu w Leeds zaznacza, że na razie nie ma powodów do obaw. Jednak współautorka artykułu, doktor Amber Leeson, wskazuje na możliwe zagrożenie dla nadmorskich miejscowości. Przy okazji zauważa, że naukowe metody przewidywania skali topnienia lodowców są niedoskonałe, ze względu na niepewności dotyczące samego procesu.
Czytaj więcej:
Lodowiec o powierzchni Florydy "topnieje coraz szybciej"
Naukowcy największej wyprawy arktycznej alarmują: Lód gwałtownie topnieje
Fala upałów na Grenlandii. Lód topnieje dwa razy szybciej niż zwykle
Johnson: W walce ze zmianami klimatu "świat jest minutę przed północą"
W UK roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna