Brytyjscy milionerzy wezwali ministra finansów do większego opodatkowania bogaczy

W liście otwartym skierowanym do ministra Sunaka grupa 30 milionerów zaapelowała o wprowadzenie podatku od najbogatszych, podkreślając, że chce pomóc w zwalczaniu kryzysu i odciążyć skarb państwa spod olbrzymiej presji, pod jaką obecnie się znajduje.
"Zdajemy sobie sprawę, że istnieją duże oczekiwania społeczeństwa, aby państwo zapewniło niezbędne środki finansowe w celu zwalczenia kryzysu. Wiemy również, gdzie można je znaleźć — u zamożnych podatników, takich jak my" — piszą w liście.
I dodają: "Jesteśmy w stanie pozwolić sobie na większy wkład w państwowe finanse i chcemy inwestować w naprawę i poprawę jakości funkcjonowania naszych wspólnych usług". Apel milionerów jest związany z zaplanowanym przez rząd na dzisiaj ogłoszeniem budżetu.
"Koszt naprawy gospodarki nie może spaść na młodych lub na osoby z niższymi dochodami. Wielu z nas — ludzi zamożnych — jest gotowych poprzeć bardziej progresywny system podatkowy, a my wzywamy Pana do tego samego" — kontynuują swój apel milionerzy.
Tymczasem minister Sunak – sam będący zamożną osobą – ostatnio obciął czasowo podwyżkę zasiłku Universal Credit, przez co osoby z niego korzystające stracą około 1 000 funtów rocznie. Jednocześnie też odrzucił apel piłkarza Marcusa Rashforda o przedłużenie wydawania darmowych posiłków dla dzieci w czasie wakacji.
Z badań Uniwersytetu Greenwich wynika, że wprowadzenie podatku majątkowego od osób o najwyższych dochodach - tj. około 1 proc. brytyjskich gospodarstw domowych, które posiadają więcej niż 3,6 mln funtów – mogłoby przynieść do budżetu co najmniej 70 mld funtów rocznie.
Jest to równowartość 8 proc. obecnego całkowitego podatku, ale dotyczyłoby tylko około 250 tys. gospodarstw domowych. Podobne inicjatywy zostały wdrożone w takich krajach jak Norwegia, Boliwia i Argentyna, ale premier Boris Johnson i minister Sunak odrzucili ten pomysł.
Czytaj więcej:
Rishi Sunak planuje rozszerzenie planu pomocowego po zakończeniu furlough
Brytyjski minister finansów: "Brexit był w długoterminowym interesie kraju"
Podatek od zakupów w sieci? Brytyjski rząd rozważa pomysł
UK: Resort finansów nie wyklucza nowych podatków, by pokryć koszty dekarbonizacji
Brytyjski budżet pod znakiem koronawirusa