Menu

Irlandia: Tysiące domów zaczynają się rozpadać. Winny materiał

Irlandia: Tysiące domów zaczynają się rozpadać. Winny materiał
Skala problemu może dotyczyć nawet 10 tys. nieruchomości. (Fot. Twitter/@NEWSONE14898745)
Co najmniej 5 tys. domów w Irlandii zaczyna się kruszyć, a elewacje niektórych budynków zaczynają przypominać 'strefę wojny' - donosi irlandzka prasa. Właściciele nieruchomości dotkniętych problemem już zapowiadają walkę o odszkodowanie. 
Reklama
Reklama

Problem dotyczy kilku tysięcy nieruchomości wybudowanych w latach 1990-2000, gdy Irlandia doświadczała gwałtownego wzrostu gospodarczego. "Wadliwe" budynki, które znajdują się głównie w hr. Donegal i Mayo, zawierają bardzo wysoki poziom miki. Minerał ten pochłania wodę i prowadzi do powolnej dewastacji budynku. 

Sky News przytacza historię Joanne McLauglin, która mieszka w jednym z problematycznych domów w Carndonagh (hr. Donegal). Jak ocenia, jej dom zaczyna przypominać "strefę wojenną", ponieważ regularnie się kruszy. Obecnie jest ona w stanie gołymi rękami oderwać elewację.

"Jak widać, pęknięcia stają się coraz gorsze z każdym dniem" – przekazała na antenie Sky News i potarła dłonią o elewacją, która zaczęła się sypać. "Miejscowi mówią, że konsystencja materiału jest jak suchy Weetabix (pełnoziarnisty baton - przyp. red.)" - można było usłyszeć.

Kobieta podkreśla, że mieszkanie w takim budynku jest "przerażające". "Zwłaszcza, gdy jest cicho w nocy. Cały czas słychać trzaski, uderzenia i spadające kawałki gruzu" - dodała.

Problemy z konstrukcją domów związane są z faktem, że do połowy lat 2000. przepisy budowlane w Irlandii były znacznie mniej restrykcyjne. Obecnie wielu właścicieli nieruchomości podjęło już kroki prawne przeciwko deweloperom, ale nikomu nie udało się wywalczyć odszkodowania po tak długim czasie.

W odpowiedzi rząd irlandzki rozpoczął w zeszłym roku program zadośćuczynienia, oferując pokrycie 90% kosztów naprawy do maksymalnej kwoty 275 000 euro.

Jednak rodziny dotknięte problemem wskazały, że z powodu różnych ograniczeń w programie w rzeczywistości mogą liczyć na maksymalnie 70 procent zwrotu kosztów. Utrudnieniem jest również fakt, że niektóre z domów nadają się obecnie już tylko do rozbiórki.

W ostatni wtorek tysiące ludzi udało się do Dublina na protest przed irlandzkim parlamentem, aby wezwać rząd do wzięcia 100% odpowiedzialności finansowej za tę sytuację. Premier Irlandii Micheal Martin odmówił jednoznacznego przekazania, czy rząd weźmie pod uwagę postulaty protestujących. W pierwszej kolejności szef rządu zamierza powołać specjalną grupę roboczą, która zajmie się oszacowaniem skali problemu. 

Według wstępnych informacji irlandzkiego rządu, rzeczywista liczba wadliwych nieruchomości może wynieść nawet 10 tys. 

Czytaj więcej:

Irlandia: Po 4,5 miesiącach przerwy znów otwarto sklepy

Anglia: Nawet 50% zniżki na zakup pierwszego domu

Hamptons: Wynajem w UK stał się tańszy niż kupno domu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.11.2024
    GBP 5.1751 złEUR 4.3085 złUSD 4.0907 złCHF 4.6238 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama