Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji

Według policji, która pełni rolę straży granicznej, problem dotyczy 90 proc. osób z decyzją o wydaleniu z kraju po odbyciu w Szwecji kary więzienia za poważne przestępstwa, np. gwałty lub handel narkotykami albo z uwagi na nielegalny pobyt.
"Mamy pod opieką około 80 osób oczekujących na deportację w areszcie oraz 30 innych z nakazem dozoru. W większości przypadków nie możemy pobierać próbek na Covid-19" - stwierdził szef oddziału policji granicznej w zachodniej Szwecji Mikael Holmgren.
Podobne kłopoty mają również funkcjonariusze w pozostałych regionach. Eksperci prawni doradzający policji przyznają w rozmowie z gazetą, że imigranci "korzystają z luki prawnej od pierwszej sekundy". "Jak tylko pojawił się wymóg testowania, pojawił się problem. Oni dobrze znają przepisy, doradzają im osoby prywatne oraz organizacje" - podkreślają prawnicy.
"Expressen" zauważa, że niemożność wykonania deportacji wpływa na przepełnienie aresztów, a to z kolei wstrzymuje zatrzymania osób, które z powodu popełnionych przestępstw lub nielegalnego pobytu powinny do nich trafić.
Ujawniony przez media problem stał się elementem debaty politycznej. Minister sprawiedliwości Szwecji Morgan Johansson stwierdził, że kwestię wymogu testów na Covid-19 próbuje rozwiązać z państwami przyjmującymi deportowanych. Przedstawicielka opozycyjnej centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Maria Malmer Stenergard zaproponowała zmianę przepisów umożliwiającą przymusowe wykonywanie badań na osobach ich odmawiających.
Według Stenergard, w 2018 roku szacowano, że w Szwecji nielegalnie przebywa 50 tys. osób, ale obecnie ta liczba może być wyższa.
Czytaj więcej:
Finlandia: 25 proc. zakażonych Covid-19 to imigranci
Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki
Holenderski instytut: Imigranci i kobiety muszą więcej pracować
Szwecja: Imigranci częściej chorują na Covid-19 i rzadziej się szczepią
Dania: Skazani na deportację imigranci jednak nie trafią na bezludną wyspę
Wielka Brytania wciąż chce deportować azylantów do krajów UE