W UK paszporty szczepień mogą stworzyć "dwupoziomowe społeczeństwo"

The Equality and Human Rights Commission (EHRC) przyznała, że takie dokumenty rzeczywiście mogą pomóc w luzowaniu restrykcji, ale - jak zaznaczyła - istnieje też ryzyko, że doprowadzą do powstania "dwupoziomowego społeczeństwa, w którym tylko określone grupy będą mogły w pełni korzystać ze swoich praw".
Niezależna komisja oceniła, że certyfikaty Covid-19 - czasami nazywane paszportami szczepień - mogą dyskryminować grupy marginalizowane, które częściej są niechętne do przyjęcia zastrzyku przeciw koronawirusowi, a także niewielką liczbę osób, które nie mogą otrzymać szczepionki z powodów medycznych.
"Żądanie zaświadczeń w celu podróżowania, chodzenia do pracy, pubu, na stadion lub dostępu do podstawowych usług może jeszcze bardziej zagrozić wykluczeniu osób z niektórych mniejszości etnicznych, imigrantów i osób z niższych grup społeczno-ekonomicznych" - ostrzegł brytyjski organ ds. równości.
Komisja wyraziła również zaniepokojenie propozycjami uczynienia szczepień warunkiem zatrudnienia niektórych pracowników. "Ogólna polityka wymagająca szczepień pracowników, stosowana w sposób nieelastyczny, prawdopodobnie będzie niezgodna z prawem, ponieważ istnieje niewielka liczba osób, które nie mogą się zaszczepić" - podkreślono i wskazano m.in. na osoby z poważnymi alergiami na składniki szczepionki oraz kobiety w ciąży.
Premier Boris Johnson zapowiedział wcześniej, że certyfikaty szczepionkowe nie zostaną wprowadzone "zanim wszystkim osobom w kraju nie zostanie zaoferowana możliwość zaszczepienia się" - przypomina BBC. Brytyjski rząd zapowiada ponadto, że certyfikaty covidowe zostaną wprowadzone tylko na określony czas i pokazywałyby również, że dana osoba ma niedawno wykonany test na obecność koronawirusa czy naturalną odporność nabytą wskutek przebytej infekcji, co też mogłoby umożliwiać uczestnictwo w różnych wydarzeniach bądź korzystanie z niektórych usług.
Do wtorku włącznie w Wielkiej Brytanii podano prawie 40,5 mln dawek szczepionki, z czego prawie 32,33 mln to pierwsze dawki, a 8,17 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej pierwszą dawkę dostało 61,4 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a obie - 15,5 proc. Brytyjski rząd zapewnia, że jest na dobrej drodze, by osiągnąć cel, jakim jest zaoferowanie wszystkim dorosłym szczepionki do końca lipca.
Czytaj więcej:
Sondaż: Większość mieszkańców UK popiera paszporty szczepionkowe
Lider opozycji: Paszporty szczepionkowe sprzeczne z brytyjskim instynktem
Ponad 70 posłów zaczyna kampanię przeciw paszportom szczepionkowym
Brytyjski minister: Paszporty covidowe są "jedną z rozważanych opcji"
Paszporty szczepień jako warunek podróży? WHO na razie przeciwna
Paszporty szepionkowe w UK? Pomysł może nie uzyskać poparcia posłów
Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy"