British Airways chce wprowadzić własne "paszporty szczepień"
"Wielka Brytania robi wielkie postępy w walce z pandemią" - oświadczył dyrektor naczelny linii, Sean Doyle, wskazując na sukces brytyjskiego programu szczepień. "Nasz kraj może być również liderem w przywracaniu podróży międzynarodowych i odbudowie gospodarki" - dodał.
Jednocześnie wezwał brytyjski rząd, aby "dał przykład" i "był ambitny" w opracowywaniu systemów, w tym wykorzystania technologii cyfrowej, w celu weryfikacji szczepień i wyników testów na Covid-19 pasażerów.
Wcześniej irlandzka linia lotnicza Ryanair zapowiedziała wprowadzenie własnej wersji "paszportu immunologicznego". Przewoźnik uruchomił już taką funkcję w aplikacji mobilnej Ryanair - pasażerowie mogą tam przesyłać zaświadczenie o szczepieniu lub negatywne wyniki testu PCR.
Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu, podróże zagraniczne będą dozwolone najwcześniej od 17 maja. Do tego czasu British Airways planuje zakończenie prac nad "paszportami szczepień".
Posunięcie BA pojawia się w trakcie gorącej debaty na temat tego, że "paszporty szczepionkowe" mogą stać się stałym elementem podróży zagranicznych, a nawet być wykorzystywane w Wielkiej Brytanii w celu umożliwienia wstępu do miejsc takich jak puby czy stadiony.
Pod koniec lutego Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie. Jak podkreślono, uruchomienie tego programu zajmie około trzech miesięcy, a prace nad nim rozpoczną się w tym miesiącu.
UE zaproponowała, aby dokument - zamiast "paszportem szczepionkowym" - nazywać "cyfrową zieloną kartą".
Czytaj więcej:
Boris Johnson obiecuje rozważenie paszportów szczepionkowych
Paszporty szczepień na świecie: Działają w Izraelu, w UE są w planach
Ryanair wprowadzi własne "paszporty szczepień"
Holandia zapowiada wprowadzenie "koronapaszportu"
Hiszpania chce od maja wprowadzić koronapaszporty i liczy na powrót turystów