Stonehenge starsze od piramid w Gizie? Archeolodzy zdumieni odkryciem

Historia Stonehenge zmieniła się dramatycznie w zeszłym miesiącu po tym, jak naukowcy odkryli nowe pozostałości po kręgu Waun Mawn na wzgórzach Preseli w Pembrokeshire w Walii. Uznano je za jeden z najstarszych kręgów w Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie oryginalny budulec Stonehenge.
Wiek konstrukcji został zbadany i pokazany w filmie dokumentalnym National Geographic Naked Science "Kto zbudował Stonehenge?".
Autorzy dokumentu przypomnieli, że Stonehenge jest starszy od powstania Cesarstwa Rzymskiego, a pierwsza faza jego budowy "poprzedzała budowę Wielkich Piramid w Egipcie".
Według aktualnej wiedzy historyków i archeologów, pierwszym ważnym krokiem w celu budowy Stonehenge było powstanie okrągłego rowu z wewnętrznym i zewnętrznym brzegiem. Uważa się, że miało to miejsce ok. 3000 roku p.n.e. Rów ten miał średnicę ok. 100 metrów, miał dwa wejścia i był początkiem stworzenia jednej z najbardziej tajemniczych konstrukcji na świecie.
Na miejscu przeprowadzono szereg testów, aby lepiej doprecyzować ramy czasowe budowy. National Geographic uważa, że Stonehenge zbudowali starożytni Brytyjczycy i mogło to mieć miejsce nawet w 4500 r.p.n.e. Eksperci wskazują, że tereny te zamieszkiwali wówczas "ludzie prymitywni i mało znani w Europie". Wydaje się niezwykłe, że osoby nierozwinięte technologicznie i dopiero uczące się pracy z metalem były w stanie samodzielnie przetransportować kamienie i skonstruować skomplikowany projekt.
Czytaj więcej:
Niezwykłe odkrycie w pobliżu Stonehenge
Kamienny krąg Stonehenge działał jak wzmacniacz dźwięku
Jest zielone światło dla budowy tunelu koło Stonehenge