Spektakularna erupcja Etny na Sycylii

"To jedna z najbardziej spektakularnych aktywności wulkanu w ostatnim czasie" - zgodnie podkreślają eksperci. Z obserwacji prowadzonych przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii wynika, że aktywność ta narasta.
Nie ma informacji o poszkodowanych. Włoskie władze wstrzymały ruch lotniczy w rejonie wulkanu i zamknęły lotnisko w pobliskim mieście Katania. Zebrał się też sztab kryzysowy.
Specjaliści podkreślają, że to największa erupcja Etny w ostatnich latach. Na zdjęciach widać, że wczoraj wieczorem pył wulkaniczny opadał na tereny w okolicy wulkanu.
Etna to czynny stratowulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii, najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny.
Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z ok. 1500 roku p.n.e. Szacuje się, że od tamtego czasu było ponad 200 wybuchów. Za najpotężniejszą uważa się erupcję trwającą od 11 marca do 11 lipca 1669 roku, w trakcie której wulkan wyrzucił ogromne ilości lawy (pokryła ona powierzchnię około 37 km²) i materiału piroklastycznego. Lawa pokonała ok. 16 km, niszcząc po drodze kilka wsi. Ostatecznie dotarła do morza oraz Katanii, częściowo ją niszcząc.
Czytaj więcej:
Potężna trąba wodna nad Kanałem Bristolskim
Wznowiono loty widokowe wokół Everestu