Menu

W UK "zdumienie" z powodu niemieckich zarzutów dotyczących brytyjskiej szczepionki

W UK "zdumienie" z powodu niemieckich zarzutów dotyczących brytyjskiej szczepionki
Niemieckie doniesienia, że w przypadku seniorów preparat jest skuteczny tylko w 8 procentach, wywołały wzburzenie w Londynie. (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii ze zdumieniem i oburzeniem przyjęto oparte na anonimowych źródłach twierdzenia niemieckich dzienników 'Handelsblatt' i 'Bild', podważające skuteczność szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca.
Reklama
Reklama

Jak podały w poniedziałek "Bild" i "Handelsblatt", przedstawiciele niemieckich władz obawiają się, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie dopuści do użytku brytyjskiej szczepionki wśród osób po 65. roku życia. Według "Handelsblatt", to dlatego, że z badań klinicznych wynika, iż skuteczność w tej grupie osób wyniosła 8 proc.; według "Bilda" - było to poniżej 10 proc. Obie publikacje powoływały się na anonimowe źródła w niemieckim rządzie.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem zarówno Uniwersytet Oksfordzki, jak i AstraZeneca kategorycznie zaprzeczyły tym informacjom, zaś wczoraj niemieckie Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nie ma danych, które sugerowałyby, iż skuteczność preparatu wśród osób starszych wynosi tylko 8 proc. Nie zażegnało to jednak sporu.

Nadhim Zahawi, brytyjski wiceminister zdrowia odpowiedzialny za program szczepień przeciw Covid-19, oznajmił, że może "uspokoić osoby powyżej 65. roku życia, iż nie jest to prawdą". "Nie wiemy, skąd pochodzi ten bezpodstawny raport. To nie jest prawda, to kompletny nonsens. Dlatego absolutnie polegałbym na brytyjskiej JCVI (Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji) i jednym z najlepszych regulatorów na świecie MHRA (Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych) w zakresie skuteczności" - podkreślił.

Twierdzenia niemieckich gazet odrzucił też rzecznik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, powołując się na opinię głównego doradcy naukowego rządu, Patricka Vallance'a. "Główny doradca naukowy stwierdził, że szczepionka Oxford/AstraZeneca pozostaje zarówno bezpieczna, jak i skuteczna, a badania wykazały podobne reakcje immunologiczne zarówno u młodszych, jak i starszych dorosłych" - oświadczył.

Dzienniki "Guardian" i "Sun" cytują wypowiedź prof. Adama Finna z JCVI. "Starsi ludzie zostali zrekrutowani do brytyjskiej fazy 3. stosunkowo późno i byli stosunkowo dobrze osłonięci, więc było niewiele przypadków Covid, które wystąpiły w czasie składania danych do MHRA w celu zatwierdzenia. Mogło być ich więcej do czasu złożenia do EMA. Nie mam pojęcia, skąd pochodzi liczba 8 procent" - stwierdził. Finn dodał, że badacze byli "zaskoczeni, skąd wzięło się 8 proc.".

Jednak według "The Guardian", EMA nie dostała żadnych nowych danych oprócz tych, które miała do dyspozycji MHRA, więc swoją opinię wydaje na podstawie tych samych, co brytyjski regulator. Gazeta podkreśla też, że na razie nie wiadomo dokładnie, kto jest źródłem niemieckich doniesień i na jakich danych opierają się te liczby, przez co trudno ocenić ich wiarygodność.

Z kolei cytowany przez "Times" Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologii w Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), ocenił, że jest również możliwe, że wartość 8 proc. to "wprowadzająca w błąd" dolna granica bardzo szerokiego zakresu szacunków. "Randomizowane dane dotyczące immunogenności nie sugerują, że skuteczność szczepionki Oxford-AstraZeneca będzie znacząco niższa w przypadku osób w starszym wieku" - stwierdził.

Czytaj więcej:

Boris Johnson obiecuje: "Szczepienia będą prowadzone całodobowo"

Dominic Raab: Cała populacja UK ma być zaszczepiona do września

UE: Nowe warianty wirusa oznaczają, że jeszcze nie wygraliśmy z pandemią

Problemy z brytyjską szczepionką. UE dostanie ją z opóźnieniem

Brytyjski koncern opóźnia dostawy szczepionek. Szefowa KE interweniuje

  Komentarze
  • Brocha
   26 stycznia, 17:37

   Nic nie pomogą zaprzeczenia boryska, kij w mrowisko został włożony, ludzie budzą się z letargu i zaczynaja myśleć logicznie

  • Gosc
   26 stycznia, 18:14

   polityk cos dementuje znaczy cos w tym jest... szczepimy wiec szczepionka o skutecznosci zblizonej do placebo. Brawo caly swiecie, brawo Mekrel Bravo Boris, Bravo Morawiecki... jek wyglada wspolczesne pareto? 99.9% wykiwanych, 0.1% zarobionych

  • Wczoraj
   26 stycznia, 18:46

   Zahabi Patel sunak i inni brytyjsko brzmiacy z nazwiska sa gleboko zszokowani choc zasne z nich nie udzieli publicznie gwarancij ale sa oburzeni

  • Rekin
   26 stycznia, 18:59

   Po pierwsze nie ma szczepionki ktora by posiadala badania kliniczne bo nie jest lekiem a wiem co mowie bo interesuje sie tym tematem od 20 l. NhS poprostu oszukuje ludzi od lat to samo jest ze statynami wszystko co konczy sie na sratyn jest trucizna.

  • Yogi
   26 stycznia, 19:33

   Najgorsze jest to, że żaden Brytyjczyk powyżej 60 nie czyta wiadomosci z Europy. Im bardziej po drodze z Nigerią, lub Pakistanem.

  • Omega
   27 stycznia, 01:50

   Prawda, ta oxwordzka astra nie wpływa na gen w porównaniu do innych szczepionek, wystarczy poczytać odpowiednie certyfikaty, a nie słuchać anonimowych anonimów tak jak w sprawie gromu w Polsce

  • Stirlitz
   27 stycznia, 09:24

   Omega, czy ty, dziecko, wiesz, ze Astra juz wypuscila niedorobiona szczepionke na swinska grype 10 lat temu? Zapewniali wtedy, ze jest super bezpieczna, a do dzis wyplaca sie odszkodowania ofiarom tego gowna.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama