W UE i UK wchodzą nowe przepisy ws. dronów. Co się zmieni dla ich posiadaczy?

W życie weszły unijne przepisy i procedury dotyczące eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego postanowiła ujednolicić przepisy i procedury dla dronów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Wielka Brytania wdroży przepisy samodzielnie. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Polsce, wypracowano rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i otwarcie granic dla branży bezzałogowej w UE.
"Od 31 grudnia 2020 r. wchodzimy w nowy etap, jeśli chodzi o drony w lotnictwie cywilnym. Ten nowy etap polega na tym, że od tego dnia zaczynają obowiązywać po raz pierwszy zintegrowane przepisy Unii Europejskiej w zakresie bezzałogowych statków powietrznych. Ta główna modyfikacja polega na tym, że od tego dnia wszyscy operatorzy dronów będą musieli być zarejestrowani. Będą to mogli zrobić przez stronę internetową Urzędu Lotnictwa Cywilnego. My będziemy prowadzić taką bazę danych" - informuje w specjalnym nagraniu prezes ULC Piotr Samson.
Z kolei wiceprezes ULC ds. standardów lotniczych Michał Witkowski wyjaśnia, że w teście on-line poruszane będą kwestie dotyczące m.in. budowy przestrzeni powietrznej, a także możliwości bezpiecznego wykonywania operacji dronem.
"Operator drona powinien wiedzieć, czy w tym miejscu można nim latać, czy też nie. Kolejna kwestia, to do jakiej wysokości można wznieść się tym urządzeniem" - tłumaczy na nagraniu Witkowski.
Jedną z największych zmian nowych przepisów, jest brak podziału na loty o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz na loty inne niż sportowe i rekreacyjne. Pojawia się klasyfikacja wykonywanych lotów w oparciu o ich stopień ryzyka. Są trzy kategorie lotów: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).
ULC wskazuje, że drony w czasie pandemii wykorzystywane są m. in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na Covid-19 między warszawskimi szpitalami.
Według ULC, w Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów.
Czytaj więcej:
Do polskich miast wlecą roboty
Obowiązkowa rejestracja dronów lub £1 000 kary
Niemiecka prasa: Nie da się przywrócić obowiązkowej służby wojskowej
Polski dron, który będzie ratować życie
USA: Drony kontrolujące przestrzeganie zachowania dystansu społecznego
Wielka Brytania rozpocznie testowanie dostaw do szpitali przez drony