Polacy odczuwają kryzys. Rezygnują z zaciągania kredytów

Polacy, zapytani o to, jak określiliby swoją sytuację finansową, najczęściej (48 proc.) wskazują, że nie jest ona ani dobra, ani zła. Stan swojego portfela dobrze lub bardzo dobrze ocenia 36 proc. respondentów, a 16 proc. boryka się z problemami w tej sferze i wskazuje na "złą lub bardzo złą sytuację finansową".
Wpływ pandemii na decyzję o zaciągnięciu zobowiązania wskazał co czwarty pożyczający. Potrzeba dodatkowego wsparcia finansowego pojawia się najczęściej w związku z utratą pracy (16 proc.), wydatkami na leczenie (14 proc.) czy obniżką wynagrodzenia (11 proc.). Natomiast najczęściej wybieranym w czasie pandemii sposobem dodatkowego dofinansowania są zakupy na raty (18 proc.) i kredyty gotówkowe (16 proc.) - wskazano w badaniu.
W pandemii trudniej jest pożyczyć pieniądze - wskazało tak 35 proc. ankietowanych w badaniu KRD. Co piąta z tych osób jako powód najczęściej wskazuje niepewność zatrudnienia lub fakt jego utraty, 14 proc. stwierdza, że miałoby problem ze zdolnością kredytową. Blisko co dziesiąty badany mówi o pogorszeniu sytuacji finansowej lub niższych dochodach.
Z powodu COVID-19 blisko co piąta osoba (19 proc.) w ogóle zrezygnowała ze starania się o kredyt lub pożyczkę. Najczęściej wymienianą tu obawą jest niepewność dotycząca możliwości spłacenia zobowiązania (40,5 proc.). Natomiast 35 proc. woli "poczekać na lepsze czasy", a 30,3 proc. nie ma w obecnej sytuacji wystarczającej zdolności kredytowej.
Według badania 81 proc. Polaków w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie planuje zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Pozostałe 19 proc. przewiduje, że "może potrzebować dodatkowego finansowania". Według autorów badania, odsetek ten w rzeczywistości może okazać się większy, bo "co piąta pożyczająca osoba pokrywa tymi środkami swoje nieprzewidziane wydatki".
Respondenci, gdyby mieli teraz zaciągnąć zobowiązanie, zwróciliby się do banków (60 proc. wskazań), 19 proc. z taką prośbą udałoby się do bliskich czy znajomych, ok. 3 proc. "rozważyłoby ofertę firmy pożyczkowej niebędącej bankiem", a kolejne 3 proc. wzięłoby tzw. chwilówkę.
Badanie "Jak pożyczają Polacy" przeprowadziła firma IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów w dniach 12-20 listopada 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1 007 osób.
Czytaj więcej:
Polska otrzymała 650 mln euro kredytu na walkę z epidemią
"Financial Times": Pandemia koronawirusa pogrzebała politykę oszczędności
12 milionów ludzi w UK "będzie miało kłopoty z płaceniem rachunków"
Badanie: Polacy z mniejszymi dochodami i bardziej wrażliwi na ceny produktów
BIG InfoMonitor: 39 proc. Polaków deklaruje, że te święta będą skromniejsze niż zwykle