Menu

Sąd Najwyższy decyduje, czy 21-letnia Brytyjka z ISIS może wrócić do kraju

Sąd Najwyższy decyduje, czy 21-letnia Brytyjka z ISIS może wrócić do kraju
Begum nie wykazywała dotąd żadnego żalu z powodu dołączenia do tzw. Państwa Islamskiego. (Fot. YouTube/The Telagraph)
Brytyjski Sąd Najwyższy zaczął dzisiaj rozpatrywać sprawę, czy Shamima Begum, która jako 15-latka wyjechała do Syrii, by dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), może wrócić do kraju, by zaskarżyć decyzję o odebraniu jej brytyjskiego obywatelstwa.
Reklama

W lipcu tego roku sąd apelacyjny orzekł, że 21-letnia obecnie Begum powinna mieć prawo do powrotu, by mogła zaskarżyć decyzję o odebraniu jej obywatelstwa. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które w lutym 2019 r. odebrało jej obywatelstwo, odwołało się od tamtego wyroku. Decyzja Sądu Najwyższego ogłoszona zostanie już jutro.

Mieszkająca we wschodnim Londynie Begum w 2015 r. wraz z dwiema koleżankami ze szkoły wyjechała do Syrii, aby dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego i poślubiła tam jednego z bojowników tej organizacji.

Na początku 2019 r. po faktycznym rozbiciu ISIS w Syrii odnaleziono ją w jednym z obozów dla uchodźców w tym kraju. Wtedy właśnie brytyjskie MSZ pozbawiło ją obywatelstwa, uzasadniając decyzję względami bezpieczeństwa.

Prawnicy Begum zakwestionowali tę decyzję z trzech powodów - gdyż w jej efekcie stała się ona bezpaństwowcem, a zgodnie z prawem międzynarodowym w takiej sytuacji nie można nikogo pozbawiać obywatelstwa, gdyż naraziła ją na rzeczywiste ryzyko śmierci lub nieludzkiego i poniżającego traktowania, a także dlatego, że nie mogła skutecznie zaskarżyć tej decyzji, bo zabroniono jej powrotu do Wielkiej Brytanii.

W lutym tego roku Specjalna Komisja Odwoławcza ds. Imigracyjnych (SIAC) - wyspecjalizowany trybunał, który rozpatruje odwołania od decyzji o odebraniu komuś obywatelstwa brytyjskiego ze względów bezpieczeństwa narodowego - orzekła, że decyzja była zgodna z prawem, ponieważ w momencie jej wydania Begum była obywatelką Bangladeszu z powodu obywatelstwa swojej matki.

Jednak sąd apelacyjny przyznał rację prawnikom Begum w trzeciej ze wskazanych przez nich kwestii, czyli tego, że nie mogła się ona odwołać od decyzji, zatem pozbawiono ją prawa do sprawiedliwego procesu.

Ewentualny wyrok Sądu Najwyższego podtrzymujący orzeczenie sądu apelacyjnego nie oznacza automatycznego przywrócenia Begum obywatelstwa, a jedynie, że będzie ona mogła wrócić do Wielkiej Brytanii, by się na drodze sądowej od tego odwoływać; ale także, że rząd brytyjski będzie musiał jej pomóc w powrocie z Syrii.

W wywiadach udzielonych brytyjskim mediom po tym, jak ją odnaleziono w obozie dla uchodźców, przekonywała, że była tylko żoną i nie uczestniczyła w żadnych działaniach terrorystycznych. Przekonywała również, że nie jest żadnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Zarazem nie wykazywała żadnego żalu z powodu dołączenia do tzw. Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej:

Portal dla muzułmanek potajemnie finansowany przez brytyjskie ministerstwo

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

Shamima Begum kontynuuje walkę o powrót do UK

Shamima Begum przegrała pierwszy etap walki o przywrócenie obywatelstwa

Sąd: 20-letnia Brytyjka z ISIS może walczyć o odzyskanie obywatelstwa

  Komentarze
  • Artur
   23 listopada 2020, 17:37

   Tak niech wróci i dajcie jeszcze jej granat!!! Masakra

  • Bond
   23 listopada 2020, 19:15

   Pozwola jej wrocic do UK I zabrac 45 osobowa rodzine

  • Miki
   23 listopada 2020, 19:16

   Ile pieniedzy juz ta sprawa kosztowala? Po co cale zamieszanie?zabrac paszport i zapomniec. Przestancie wspierac religie ktora niszczy europe!!!!

  • J23
   23 listopada 2020, 23:06

   Nie kumam, jaka Brytyjka skoro pozbawill ja obywatelstwa?? Eh Agata, znowu dalas czadu lol

  • Janusz
   23 listopada 2020, 23:45

   Miki@ Pytanie za 100 funtów. Jaka religia niszczy Polskę ?

  • Hahaha
   24 listopada 2020, 05:46

   Logika lewaka hahahaha

  • Adam
   24 listopada 2020, 05:55

   Im Wiecej rozglosu tym lepiej dla niej!
   Rodzina wiedziala I Ona wiedziala gdzie I po co jedzie!
   Komedia....

  • Bobek
   24 listopada 2020, 09:16

   Śmiech na sali. Sprawa jest przedawniona z mocy prawa. Tylko może odpowiadać za przestępstwo jakie dokonała przeciwko ludziom to się nie przedawnia. Brytole nie znają praw i wykładni prawa administracyjnego.

  • TiBi
   24 listopada 2020, 09:30

   Nikt jej prawa nie zabronił odwołać się. Po prostu, nie zrobił tego w terminie. Więc sprawa się przedawniła a teraz wielkie łzy. Po drugie wyszła za mąż . Mąż powinien zapewnić jej wychowanie dzieci i opieki prawną, a nie państwo UK. 🧤🧤🧤Jak zwykle chcą wyłudzić odszkodowanie za czas poza UK. 😂

  • Olek
   24 listopada 2020, 10:42

   Chce wrócić do UK bo tam benefit nie ma i jej smutno :D:D

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama