Menu

UE: Pierwsza w historii strategia na rzecz równości osób LGBTIQ

UE: Pierwsza w historii strategia na rzecz równości osób LGBTIQ
Nowa strategia zakłada m.in. wyrównanie praw osób LGBTIQ we wszystkich krajach UE, a także finansowanie walki o prawa tych osób poza UE. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przedstawiła dziś strategię UE na rzecz równości osób LGBTIQ. To pierwszy taki dokument, który mówi m.in. o rozszerzeniu katalogu przestępstw w UE o homofobiczną mowę nienawiści oraz o uznawaniu rodzicielstwa par jednopłciowych. Wiceszefowa KE Vera Jourova podkreśliła, że 'celem jest objęcie nowymi regulacjami całej Unii'.
Reklama
Reklama

Akronim LGBTIQ odnosi się do gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych i queer (nieheteroseksualnych). Komisja Europejska podkreśla, że choć w ciągu ostatnich lat w UE osiągnięto postęp dotyczący równości wobec tych osób, ich dyskryminacja nadal ma miejsce. Z badań wynika, że 43 proc. przedstawicieli tych społeczności czuje się w ten czy inny sposób szykanowanych z powodu swojej orientacji seksualnej.

"Zbyt wielu ludzi nie może być sobą bez strachu przed dyskryminacją, wykluczeniem lub przemocą. Obserwujemy w Europie niepokojący trend incydentów, takich jak ataki na marsze równości i przyjmowanie deklaracji ws. stref wolnych od ideologii LGBTIQ" - przekazała na konferencji prasowej w Brukseli wiceszefowa KE Viera Jourova.

"To jacy urodziliśmy się nie jest ideologią. To w jaki sposób się urodziliśmy zależy od natury, biologii, to jest nauka" - podkreśliła komisarz ds. równości Hellena Dalli.

Proponowana unijna strategia zakłada m.in. rozszerzenie listy przestępstw w UE o homofobiczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych.

Konieczność zmian w tym zakresie Komisja tłumaczy na przykładzie dwóch lesbijek: Słowaczki i Rumunki, które mają dwójkę dzieci i mieszkają w Belgii. "Moja żona i ja mamy szczęście cieszyć się życiem z dwójką naszych dzieci jako uznana rodzina w Belgii. Ale jak tylko przekroczymy granice naszych krajów ojczystych nie jesteśmy już rodziną. To sprawia, że cały czas się martwimy. Gdyby coś mi się stało, mojej żonie byłoby bardzo trudno dochodzić swoich praw do naszych dzieci" - podkreśla cytowana w materiałach KE lesbijka.

"To jacy urodziliśmy się nie jest ideologią. To w jaki sposób się urodziliśmy zależy od natury, biologii, to jest nauka". (Fot. Getty Images)

W Polsce oraz w kilku innych krajach UE nie ma prawnie dopuszczalnych małżeństw jednopłciowych, ale w 21 państwach członkowskich rozwiązania dopuszczające tego typu związki istnieją. Kilka krajów dopuszcza też adopcję dzieci przez osoby będące w związkach jednopłciowych. KE wskazała, że takie więzi rodzinne nie zawsze są uznawane przy przekraczaniu granic.

Aby rozwiązać ten problem Komisja ma przedstawić odpowiednią inicjatywę ustawodawczą. "Nie chodzi tu o żadną ideologię; nie chodzi o bycie mężczyzną, czy kobietą. Chodzi o miłość" - zaznaczyła Jourova zapewniając, ze strategia nie jest skierowana przeciwko komukolwiek.

Strategia określa też szereg innych działań dotyczących rozwiązywania problemu dyskryminacji; zapewnienia bezpieczeństwa; budowania społeczeństw integracyjnych oraz UE w zapewniania równości osób LGBTIQ na świecie. KE wskazuje także, że poważnym problemem pozostaje niedostateczne zgłaszanie wykroczeń o podłoży homofobicznym.

Aby wyrównać sytuację prawną w różnych krajach członkowskich, w przyszłym roku KE ma przedstawić inicjatywę rozszerzenia listy "przestępstw UE" o przestępstwa z nienawiści i mowę nienawiści, w tym, gdy są skierowane wobec osób LGBTIQ. Z budżetu unijnego mają być ponadto finansowanie inicjatywy mające na celu zwalczanie tego rodzaju czynów.

Komisja podkreśla, że ochrona prawna przed dyskryminacją ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia równości osób LGBTIQ. Urzędnicy w Brukseli mają przeprowadzić przegląd przepisów pod tym kątem odnoszący się w szczególności do obszaru zatrudnienia. Do 2022 ma zostać opublikowany raport dotyczący stosowania dyrektywy o równości zatrudnienia. Komisja zapowiedziała też przedstawienie ram prawnych, które będą odnosić się do ryzyka uprzedzeń i dyskryminacji w systemach opierających się na sztucznej inteligencji (AI).

Ostatnim filarem strategii ma być walka UE o prawa osób LGBTIQ na świecie za pomocą środków jakie "27" przekazuje państwom trzecim.

Czytaj więcej:

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

Ambasador USA do Polaków: W kwestii LGBT jesteście po złej stronie historii

Reportaż CNN o LGBT w Polsce. Ambasada RP reaguje

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama