Ruszyły zapisy na wizyty paszportowe w Polish Millennium House w Birmingham

Dzięki temu zwiększy się liczba dostępnych miejsc na wizyty paszportowe na terenie Wielkiej Brytanii, co skróci czas oczekiwania na nowy dokument.
Na wizytę paszportową w Polish Millennium House można umówić się przez elektroniczny system E-KONSULAT. Nowe terminy będą udostępniane w dni robocze o godzinie 9:00 i 20:00.
"Pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu Polaków wstrzymało się z ubieganiem o nowy paszport. Umożliwienie składania wniosków w Birmingham, gdzie jak wiemy przebywa bardzo wielu naszych rodaków, jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Unikną też oni konieczności podróżowania w tym celu do polskich urzędów w Manchesterze czy Londynie" - podkreśla Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie.
"Dobra współpraca z polonijnymi organizacjami w Wielkiej Brytanii pozwala nam skuteczniej zadbać o to, aby każdy przebywający tu polski obywatel posiadał aktualny dokument. Spotkania z konsulami w Polish Millennium House czy uruchomione niedawno rodzinne wizyty paszportowe w POSK w Londynie są tego znakomitym przykładem" - dodaje Konsul.
Polskie Centrum Katolickie, znane jako Polish Millennium House przy Bordesley Street (Birmingham, B5 5PH), powstało w 1962 roku i skupia pod swym dachem polskie organizacje społeczne, młodzieżowe, religijne i wojskowe. Tutaj również znalazła swój dom pierwsza w tym rejonie Polska Szkoła Sobotnia.
Polskie Centrum mieści się w bliskiej odległości od centralnego punktu miasta Birmingham, dzięki czemu dostęp do ośrodka jest szybki i wygodny.
"Od samego początku istnienia Polskiego Centrum jego misją była szeroko rozumiana pomoc lokalnej Polonii w różnych aspektach życia codziennego. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19, ośrodek pozostaje otwarty, choć działa w ograniczonym stopniu. Co ważne, nadal odbywają się tu dyżury dotyczące aplikowania o statut osoby osiedlonej oraz doradztwa w zakresie wsparcia dla osób, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji" - informuje Piotr Góralik, Prezes Polish Catholic Association.
"Dzięki ścisłej współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Londynie możemy zadbać też o pomoc przy aplikowaniu o dokumenty potrzebne Polakom w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii. To niezwykle istotne w kontekście upływającego z końcem czerwca 2021 roku terminu na rejestrację w brytyjskim systemie osiedleńczym EU Settlement Scheme, która będzie podstawą rezydencji dla osób planujących pozostanie w kraju po Brexicie" - podkreśla Piotr Góralik.
Dla usprawnienia organizacji, a tym samym w celu umożliwienia urzędnikom konsularnym obsługi jak największej liczby wnioskujących, osoby, które zapisały się na wizytę paszportową w Polish Millennium House w Birmingham proszone są o:
- Punktualne przybywanie na spotkania paszportowe. Ze względów bezpieczeństwa osoby zapisane będą mogły wejść do budynku tylko o godzinie wyznaczonej na spotkanie. Można oczekiwać na swoją kolejność wyłącznie na zewnątrz budynku. Osoba spóźniona będzie zobligowana do poczekania na ewentualną przerwę w obsłudze lub umówienia się na nowy, inny dogodny termin.
- Przybywanie do Polish Millennium House w maseczce ochronnej. Osoby nieposiadające takiej ochrony, ze względów bezpieczeństwa, nie będą mogły uzyskać zezwolenia na wejście do budynku.
- Zachowanie wymaganych odległości podczas oczekiwania na spotkanie przed wejściem do budynku oraz uszanowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do poleceń urzędników oraz pracowników Polish Millennium House.
- Przygotowanie się do spotkania paszportowego. Na spotkanie należy przybyć z wypełnionymi formularzami i wymaganymi dokumentami. UWAGA: Informacji merytorycznych w sprawie procedury składania wniosków paszportowych udzielają wyłącznie urzędnicy konsularni.
- Przygotowanie się do regulowania opłat za dokumenty paszportowe wyłącznie kartą płatniczą.
- Obligatoryjne aplikowanie o wysyłkę gotowego dokumentu paszportowego pocztą, ubezpieczoną przesyłką Special Delivery. Proszę przynieść ze sobą na spotkanie opłaconą kopertę z danymi adresata (imię, nazwisko, pełny adres w Wielkiej Brytanii). Do opłaconej koperty zwrotnej należy dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wysyłkę paszportu. Każdy dokument paszportowy jest wysyłany osobno.
Czytaj więcej:
Londyn: Ruszają rodzinne wizyty paszportowe w POSK