"The Guardian" o kontrowersyjnym pomniku Jana Pawła II w Warszawie

Instalacja Jerzego Kaliny "Zatrute źródło", przedstawiająca naturalnej wielkości Jana Pawła II unoszącego nad głową kamień, stanęła na dziedzińcu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.
Praca ma uczcić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Nawiązuje też do słynnej pracy Maurizio Cattelana, którą w 2001 r. wystawiono w Zachęcie. Wystawa zakończyła się skandalem, zniszczeniem rzeźby i dymisją ówczesnej dyrektor Andy Rottenberg.
"W ujęciu Jerzego Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile" - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Narodowego.
"Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych" - dodano.
Nowa rzeźba papieża Jana Pawła II nie wszystkim przypadła do gustu. Internauci skomentowali sprawę na swój sposób - memami.
SZATAN: NOŻYCE
— AndrzejRysuje (@AndrzejRysuje) September 23, 2020
PAPIEŻ: pic.twitter.com/WzLG4rrO9t
Instalacja wywołała też krytykę ze strony komentatorów sztuki, którzy twierdzą, że rzeźba odzwierciedla ultrakatolickie poglądy populistycznego polskiego rządu.
"The Guardian" wskazuje, że chociaż Jan Paweł II nadal jest powszechnie szanowany w Polsce za rolę, jaką odegrał w inspirowaniu ruchu antykomunistycznego, to jego sposób radzenia sobie ze skandalami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim jest dyskusyjny.
Czytaj więcej:
Ambasador RP w Londynie o znaczeniu przesłania Jana Pawła II w czasie epidemii
"La Repubblica" zamieściła apel grupy polskich wiernych ws. pedofilii w Kościele
Papież: Ubóstwo i brak pracy będą największymi problemami po pandemii
Watykan: Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego zaniepokojenia
Papież: "Gadulstwo jest brzydszą zarazą niż Covid"
Z włoskiej katedry skradziono relikwię krwi św. Jana Pawła