Dylematy studentów: Czy wyjechać jesienią na Erasmusa?
Hiszpania należy do najbardziej popularnych kierunków dla osób uczestniczących w europejskim programie kształcenia i szkolenia młodzieży "Erasmus". W ramach Erasmusa rocznie wyjeżdża z Polski do Hiszpanii ponad 2,8 tys. studentów, w tym prawie 68 proc. na studia i ponad 32 proc. na praktyki - wynika z danych Komisji Europejskiej.
Członkowie licznych grup studenckich na Facebooku analizują sytuację w Hiszpanii i zastanawiają się nad wyjazdem. Jedni obawiają się możliwości wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny w tym kraju i "unieruchomienia" na miejscu, inni boją się zakażenia koronawirusem.
Na facebookowej grupie Erasmusa z państwowego Uniwersytetu Complutense w Madrycie, liczni studenci zastanawiają się, jakie jest najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji. "Ci, którzy tam mieszkacie, powiedzcie, co robić? - zapytała studentka z grupy. "Nie mogę zdecydować, czy jechać teraz, czy odłożyć wyjazd na luty" - waha się.
"To skomplikowana sprawa" - odpowiedziała inna studentka. "Z powodu Covid-19 może lepiej poczekać. Ja bym jednak pojechała i zdecydowała na miejscu, co dalej. Ale przez te nowe ogniska zakażenia może tam nie być fajnie" - zauważyła.
Niektórzy studenci już zrezygnowali z udziału w programie, inni opóźniają decyzję i zwracają się do uniwersytetów o przełożenie przyjazdu na drugi semestr, w oczekiwaniu na poprawienie się sytuacji epidemicznej - napisał "El Pais".
Według europejskiej organizacji Erasmus Student Network (ESN), w pierwszym semestrze będzie w Hiszpanii od 25 do 60 proc. mniej studentów zagranicznych niż w latach poprzednich, w zależności od ośrodka akademickiego.
Większość uniwersytetów madryckich zmniejszyło liczbę godzin zajęć, na których wymagana jest obecność, a także zmniejszyło ilość osób, nawet o 50 proc., które mogą przebywać jednocześnie w salach. Inne ośrodki opóźniły rozpoczęcie zajęć, by studenci zagraniczni mieli więcej czasu na podjęcie decyzji.
Na uniwersytetach w Madrycie studiowało w roku akademickim 2018/2019 ponad 44 tys. studentów zagranicznych (15 proc. wszystkich zarejestrowanych), w tym w ramach Erasmusa, ale także na licznych kursach magisterskich, popularnych w krajach Ameryki Łacińskiej.
Czytaj więcej:
Kilka rzeczy, które Brytyjczycy mogą robić w UE po 31 stycznia 2020 r.
UE rozdała tysiące biletów na podróże po Europie
Brexit: Koniec programu Erasmus będzie miał konsekwencje dla gospodarki
Portugalczycy niezbyt zainteresowani powrotem z Polski podczas pandemii
Brexit a studia Polaków w UK. Europosłowie PO zbierają podpisy