Eksperci: Brytyjska gospodarka "wyzdrowieje" dopiero za 4 lata
Według prognoz analityków, bezrobocie wzrośnie w tym roku z 3,9 do 9 proc. EY Item Club szacuje też, że brytyjski PKB skurczy się o 11,5 proc., co jest dużo bardziej pesymistycznym wariantem od prognozowanych jeszcze miesiąc temu 8 proc.
Skąd te złe rokowania dla brytyjskiej gospodarki? Eksperci zwracają uwagę na dużo niższe niż oczekiwano wydatki konsumenckie. Do tego dochodzą niskie inwestycje biznesowe, które będą hamować gospodarczy wzrost Wielkiej Brytanii.
W rezultacie - jak ocenia EY Item Club - ożywienie ekonomiczne po koronawirusie zajmie 18 miesięcy dłużej niż wcześniej przewidywano, w więc potrwa do 2024 roku.
"Uważamy, że spadek zaufania konsumentów - obok wpływu rosnącego bezrobocia i niskiego poziomu inwestycji - jest jednym z trzech kluczowych czynników, które mogą mieć wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii w pozostałej części roku" - zauważają w raporcie analitycy.
"Być może kraj ma już za sobą krytyczny punkt, ale jest coraz bardziej prawdopodobne, że powrót do rozmiarów sprzed kryzysu będzie trwać dłużej niż oczekiwano" - dodają.
Rząd Borisa Johnsona podjął już szereg działań, aby ożywić gospodarkę i zachęcić konsumentów do wydawania. Na początku tego miesiąca minister finansów Rishi Sunak obniżył podatek VAT dla sektora hotelarsko-gastronomicznego i obiecał wypłacić firmom premię w wysokości 1 000 funtów za każdego pracownika utrzymywanego na państwowej dotacji, który pozostanie zatrudniony do 31 stycznia 2021 r.
W zeszłym miesiącu Bank of England zapowiedział z kolei, że wpompuje dodatkowe 100 miliardów funtów do gospodarki Wielkiej Brytanii, aby pomóc jej w walce z "bezprecedensowym" spowolnieniem wywołanym przez koronawirusa.
Czytaj więcej:
Bank Anglii: 100 miliardów funtów na odbudowę brytyjskiej gospodarki
Brytyjski PKB spadł najmocniej od 41 lat
Kolejne programy rządu UK. Niższa stawka VAT i premie za utrzymanie miejsc pracy
Brytyjski PKB był o jedną czwartą niższy niż przed epidemią
W UK już prawie 650 tys. ludzi straciło pracę przez pandemię