Jak opanować strach i nie stracić rozsądku w obliczu epidemii?
"Ta epidemia wywołała niepokój, potrzebę gromadzenia zapasów i falę strachu na całym świecie. Jednak nie jest tak, że wirus jest wymyślony. To jest rzeczywistość. Wydaje się, że coraz trudniej jest zachować spokój" - wyjaśnia w "Psychology Today" Kristen Fuller.
Dodaje, że ludzie są istotami emocjonalnymi i wielu z nas poddaje się tym emocjom, chociaż w rzeczywistości teraz potrzeba nam dobrego planowania, zachowania wszelkich środków ostrożności i zdrowego rozsądku, istotna jest również odpowiedzialność i przewidywalność konsekwencji naszych decyzji.
"To nie jest pierwsza epidemia, która nawiedziła glob i najprawdopodobniej nie będzie ostatnią. Musimy podjąć działania, aby kontrolować nasz strach i lęk. Musimy dbać o innych i siebie, słuchać lekarzy i globalnych organizacji zdrowotnych. Musimy dbać nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale także o nasze zdrowie psychiczne" - podkreśla.
Zauważa, że epidemia strachu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. "Wzmożony niepokój może prowadzić do drażliwości, zaburzeń snu, wrażliwości i wielu zachowań związanych z lękiem. Nie wspominając już o tym, jak to może wpływać na osoby, które już borykają się z zaburzeniami zdrowia psychicznego" - wyjaśnia.
Ekspert sugeruje, aby w tym czasie pozostawać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, nie rezygnować w miarę możliwości z codziennych czynności. "Warto śledzić doniesienia na temat epidemii, jednak należy polegać na sprawdzonych źródłach, zachowując przy tym umiar w korzystaniu z mediów społecznościowych. Warto natomiast rozmawiać na ten temat i oswajać to, co się dzieje" - sugeruje.
Czytaj więcej:
Koronawirus i sztormy zatrzymały Brytyjczyków w domach
Światowa Organizacja Handlu: W czasach epidemii lepiej płać kartą
Brytyjska wiceminister zdrowia ma koronawirusa
Ukrywasz, że byłeś tam, gdzie szaleje koronawirus? Możesz trafić do więzienia
Merkel: 60-70 proc. populacji zarazi się koronawirusem