Greta Thunberg chce zastrzec swoje nazwisko
Thunberg napisała na Twiterze, że ani ona, ani inni uczestnicy strajków szkolnych nie interesują się znakami towarowymi, ale ich ochrona stała się konieczna, gdyż jej imię, jak stwierdziła aktywistka, "jest wielokrotnie używane w kontekstach niezgodnych z wartościami ruchu".
Według medialnych doniesień, w szwedzkim Urzędzie Patentowym i Rejestracyjnym (PRV) wnioski Grety o ochronę znaków towarowych obejmują obszar Unii Europejskiej. Instytucją właściwą do ich rozpatrzenia jest mieszczący się w hiszpańskim Alicante Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).
Statement on impostors, trademarks etc:https://t.co/TGV5zeUuT8
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) January 29, 2020
Formalnie wnioskodawcą jest fundacja The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, założona w Sztokholmie przez rodziców aktywiski. W udostępnionych przez EUIPO wnioskach o rejestrację nazw "Greta Thunberg", ruchu piątkowych demonstracji "Fridays for Future" oraz znaku oraz grafiki "Skolstrejk foer klimatet" (strajk szkolny dla klimatu) wskazano cztery obszary dotyczące towarów lub usług.
Rodzina Thunberg chce chronić swoją markę w reklamie, w tym m.in. w zarządzaniu działalnością gospodarczą oraz usługach marketingowych i promocyjnych w celu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie spraw i inicjatyw społecznych.
Drugi punkt dotyczy ubezpieczeń, działalności finansowej, bankowości oraz majątku ruchomego. Trzeci punkt ma związek m.in. z nauczaniem, kształceniem, rozrywką, działalnością wydawniczą i reporterską. Ochrona ma dotyczyć organizacji konferencji, wystaw i zawodów w zakresie spraw i inicjatyw środowiskowych. Natomiast punkt czwarty dotyczy usług naukowych oraz technicznych.
Czytaj więcej:
Greta Thunberg: "Nie oczekuję, że ludzie zrezygnują z samolotów"
Greta Thunberg człowiekiem roku "Time'a"
Greta Thunberg opublikowała zdjęcie z pociągu i wywołała burzę
Greta Thunberg w Davos: Nic nie zrobiono dla klimatu