Menu

Narkotyki w Irlandii: Rząd chce poluzować przepisy

Narkotyki w Irlandii: Rząd chce poluzować przepisy
Władze nie mają jednak w planach legalizacji narkotyków - nawet marihuany. (Fot. Getty Images)
Osoby, które wpadną w Irlandii na posiadaniu narkotyków, trafią na badanie lekarskie, a nie do sądu - zakładają rządowe reformy, o których informuje 'Irish Times'.
Reklama

Nowe podejście ma składać się z dwóch etapów. Osoba, która po raz pierwszy zostanie przyłapana na posiadaniu środków odurzających na własny użytek, zostanie skierowana do Health Service Executive w celu przeprowadzenia kontroli stanu zdrowia.

Jeśli dana osoba wpadnie po raz drugi, to również uniknie odpowiedzialności karnej i zostanie jedynie pouczona przez funkcjonariuszy Gardy - informuje "The Irish Times".

Irlandzki rząd argumentuje, że dzięki takiemu podejściu, więcej ludzi otrzyma pomoc w walce z uzależnieniem. Podkreślono przy tym, że władze nie mają w planach legalizacji narkotyków - nawet marihuany.

Rządowe reformy mają pomóc w walce z uzależnieniem. (Fot. Getty Images)

Nowe przepisy krytykuje jednak irlandzka policja - Garda. Zdaniem funkcjonariuszy, służby stracą kontrolę nad narkotykowym rynkiem w Irlandii.

W ramach obecnego systemu, który obowiązuje od 2006, za posiadanie narkotyków do użytku osobistego można trafić przed sąd, a pouczenie jest stosowane jako alternatywa głównie w przypadku drobnych przestępstw popełnianych po raz pierwszy.

Proponowane reformy muszą teraz zostać przegłosowane przez irlandzki parlament.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama