Menu

Rzecznik Praw Dziecka: "Bicie, przemoc, klaps są niedopuszczalne"

Rzecznik Praw Dziecka: "Bicie, przemoc, klaps są niedopuszczalne"
"Bicie podlega prawno-karnej ocenie, a klaps jest niedopuszczalną metodą wychowawczą". (Fot. Getty Images)
Bicie, przemoc, klaps są niedopuszczalne i nigdy nie powiedziałem, że wolno bić dzieci, czy dopuszczać jakiejkolwiek przemocy - oświadczył Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Jak dodał, klaps jest niedopuszczalną metodą wychowawczą.
Reklama

"Bicie, przemoc, klaps są niedopuszczalne i nigdy nie powiedziałem - ani w jedną, ani w drugą stronę - że wolno bić dzieci, czy wolno dopuszczać jakiejkolwiek przemocy" - wyjaśniał w TVN24 Pawlak.

Jak zapewniał, nigdy nie padły z jego ust słowa, "że klaps jest dopuszczalny, że bicie jest dopuszczalne i że przemoc wobec dziecka jest dopuszczalna". Pytany, czy klaps jest niedopuszczalny, odpowiedział: "Absolutnie jest niedopuszczalny".

Dopytywany, po co zatem rozróżnia klaps od bicia - skoro i jedno i drugie jest niedopuszczalne - Pawlak tłumaczył, że chodzi o rozróżnienie w zakresie specjalistycznym. "Ponieważ są sprawy, które podlegają ocenie prawno-karnej" - wyjaśnił. Jak dodał, "bicie podlega prawno-karnej ocenie, a klaps jest niedopuszczalną metodą wychowawczą i być może skrót myślowy w artykule pisanym, był zbyt daleko idący".

Chodzi o wypowiedź Pawlaka w opublikowanym w ubiegłą środę wywiadzie dla "DGP" zatytułowanym "Nazwą mnie katorzecznikiem". "Klaps nie zostawia wielkiego śladu. Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie" – przyznał wówczas Pawlak. Zaznaczył jednocześnie, że "absolutnie nie wolno bić dzieci". Dodał, że "z estymą" wspomina to, że dostał "od ojca w tyłek".

W ubiegły piątek Pawlak oświadczył, że nigdy nie stwierdził, że można dawać dzieciom klapsy. "Nigdy nie powiedziałem, że pochwalam bicie dzieci. Wręcz przeciwnie, w wywiadzie, za który jestem niesprawiedliwie atakowany, powiedziałem wyraźnie, jasno i jednoznacznie: nie wolno bić dzieci i koniec pieśni" – napisał Pawlak.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama