Menu

FCA ostrzega przed stronami do szybkiego wzbogacania się

FCA ostrzega przed stronami do szybkiego wzbogacania się
Wielu Brytyjczyków dało się namówić na obietnicę szybkiego zarobku w sieci. (Fot. Getty Images)
Tylko w ubiegłym roku £27 milionów stracili mieszkańcy Wielkiej Brytanii na korzystaniu z usług i programów stron obiecujących szybki zarobek. Eksperci z Financial Conduct Authority (FCA) ostrzegają, że w mediach społecznościowych roi się od podobnych reklam.
Reklama

Strony oferujące możliwość błyskawicznego wzbogacenia się używają m.in. takich fraz jak "zarób krocie za pracę z domu" czy "zwiększ swój budżet za kilka minut pracy dziennie". Jak ocenia grupa Action Fraud, z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej tego rodzaju ofert, ale jedynymi zarabiającymi na procederze są oszuści.

Tylko w ubiegłym roku zgłoszono 1 834 przypadki kradzieży pieniędzy z konta, w tym roku proceder może znacznie się nasilić. Action Fraud zauważa również, że znaczna część przypadków oszustwa pozostaja niezgłaszana.

Pojedyncza osoba na oszustwie traci średnio ok. £14,6 tys. Strony internetowe obiecują ofiarom gigantyczne pieniądze i - używając różnych technik manipulacji - zachęcają do przelewania pieniędzy w ramach rzekomych "inwestycji" np. w kryptowaluty czy zagraniczne przedsiębiorstwa.

Oszuści są bardzo przekonujący, ponieważ umieszczają swoje reklamy na najpopularniejszych platformach takich jak Facebook, YouTube czy Instagram. Na stronach promujących inwestycje często można znaleźć znane nazwiska, a nawet zdjęcia rzekomych celebrytów korzystających z usług oszustów.

"Ludzie wpłacają pieniądze i wierzą, że wkrótce zobaczą pierwsze zyski" - informuje Financial Conduct Authority.

"Po dokonaniu pierwszej, z reguły nieznacznej wpłaty, kontaktuje się z nimi ich prywatny inwestor, który zachęca do większej inwestycji i zaproszenia rodziny i znajomych do wzięcia udziału w projekcie. Jeśli ktoś zignoruje wezwania od oszusta, jego konto zostanie permanentnie zamknięte. Ofiara nie będzie już miała możliwości nawiązania kontaktu z przedstawicielami strony, ani nie odzyska wpłaconych pieniędzy" - dodaje FCA.

Mark Steward z FCA zwraca uwagę, że ludzie często nie doceniają oszustów działających w sieci. "Są bardzo przekonujący, bo nie zabierają się za swój przekręt dopóki go nie zbadają i starannie nie przygotują. Robią wszystko tak, abyś miał poczucie, że to okazja twojego życia" - przekazał.

Aby podnieść świadomość w społeczeństwie, eksperci pracują obecnie nad krajową kampanią reklamową zwracającą uwagę na problem.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama