Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Polscy programiści nie są gorsi od tych z wielkich koncernów"

"Polscy programiści nie są gorsi od tych z wielkich koncernów"
W pisaniu algorytmów polscy programiści znaleźli się na drugim miejscu zaraz za Rosjanami. (Fot. Getty Images)
Polska nie jest w stanie konkurować np. finansowo z technologicznymi gigantami w produkcji samochodów autonomiczych, ale opracowane przez naszych informatyków programy sterujące wcale nie są gorsze - zauważył szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Reklama

"Nasi programiści tworzą algorytmy, które umożliwiają autom samojezdnym bezpieczne poruszanie się po drogach. Dzięki tym algorytmom, powstają czujniki umożliwiające rozpoznawanie innych pojazdów, pieszych na drodze czy warunków atmosferycznych" - zaznaczył Arak.

W rankingu serwisu HackerRank, oceniającego jakość specjalistów od IT, w którym wzięło udział 300 tys. programistów z całego świata, Polacy zajęli trzecie miejsce. Lepsi byli jedynie Chińczycy i Rosjanie, natomiast w tyle zostali Japończycy (6 miejsce), Niemcy (14), Koreańczycy (22), Amerykanie (28) czy Brytyjczycy (29).

Natomiast w pisaniu algorytmów polscy programiści znaleźli się na drugim miejscu zaraz za Rosjanami. Dyrektor PIE podkreślił przy tym, że udział programistów ze stażem 5-10 lat jest u nas wyższy niż u naszych sąsiadów ze Wschodu, co - jak zinterpretował - oznacza, że mają "większe doświadczenie".

Programiści z Polski tworzą algorytmy, które umożliwiają autom "bez kierowcy" bezpieczne poruszanie się po drogach. (Fot. Getty Images)

"Polska ma ogromny potencjał kadrowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie bardzo aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia sztucznej inteligencji" - ocenił Arak. Zaznaczył, że jeżeli ten potencjał uda się "odpowiednio" wykorzystać to "z informatyki jako dziedziny nauki możemy przejść do prawdziwego przemysłu 4.0, w tym tworzenia niezbędnego komponentu do budowania autonomicznych samochodów".

Podkreślił przy tym, że to właśnie rozwiązania informatyczne wymagające bardzo skomplikowanego oprogramowania, zaważą o tym, kto zwycięży w wyścigu o opracowanie autonomicznego auta. "W tym procesie liczy nie tylko wiedza, ale też wytrwałość, a tej polskim programistom nie brakuje. Nasi specjaliści od IT należą do jednych z najbardziej zdeterminowanych i niepoddających się łatwo – podsumował.

Polskim informatykiem, który w branży uchodzi za symbol sukcesu jest Tomasz Czajka, który od 2014 roku pracuje dla koncernu Space Exploration Technologies (SpaceX) należącym do Eltona Muska. Czajka specjalizuje się w tworzeniu systemów sterowania i był w zespole inżynierów, dzięki którym Muskowi udało się w ubiegłym roku wysłać w kosmos superciężką rakietę Falcon Heavy. Wcześniej pracował dla Google.

"Biorąc pod uwagę jakość szkolenia polskich programistów a także liczbę absolwentów, którzy co roku wchodzą na rynek informatyka, jest jedną z naszych specjalności, która będzie przyciągać zagranicznych inwestorów" - powiedział. Dodał, że to oni mają szansę "wymyśleć inteligentną specjalizację, zwłaszcza w rodzących się sektorach".

4 stycznia tego roku w Polsce zarejestrowana została spółka Tesla Poland z siedzibą w Warszawie.

 

  Komentarze


  • Przemek
   19 maja, 17:17

   Twoj start to.elton redaktorku za 50 pi

  • Czytelnik anonimowy
   20 maja, 07:22

   Czyli że Polacy są tacy dobrzy ale nie pracują dla wielkich koncernów? Co za bezsens...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama