Menu

Rejestracja settled status wykreowała "podklasę" społeczną w UK

Rejestracja settled status wykreowała "podklasę" społeczną w UK
"Settle status" stworzył "podklasę" w brytyjskim społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
Rejestracja obywateli krajów Unii Europejskiej w UK wpłynęła na tworzenie się czegoś w rodzaju 'podklasy' - twierdzą eksperci. Obywatelami 'drugiej kategorii' stają się zwłaszcza imigranci, którzy czują się bezbronni w gąszczu nieznanego systemu administracyjnego.
Reklama

Od czasu pełnego rozpoczęcia programu rejestracji imigrantów z Unii Europejskiej, wielu z nich napotkało  problemy – od technicznych – po biurokratyczne. Z otrzymaniem statusu osoby osiedlonej trudności mieli ludzie wykształceni, profecjonaliści, dlatego eksperci poddają w wątpliwość powodzenie systemu.

"Skoro najlepiej wykształceni Europejczycy mieli problemy, co stanie się z imigrantami, którzy nie znają angielskiego, nie są wykształceni lub nie mają dostępu do centrów pomocy?" – pytają retorycznie. "Taka konieczność rejestracji kreuje powstanie podklasy w klasowym społeczeństwie Zjednoczonego Królestwa" – podkreślają. 

"Istnieją uzasadnione moralne pytania dotyczące rejestracji osób, które żyły i pracowały w Wielkiej Brytanii przez dziesięciolecia". (Fot. Getty Images)

"Już sam fakt rejestracji stawia imigrantów w dalszym szeregu społecznej hierarchii" – zauważają prawnicy ds. imigracji.

"Imigrant musi zasłużyć na prawo do pobytu w kraju nad Tamizą, pomimo iż często przez kilka dekad żył i nie złamał prawa w tym kraju" – podkreślają eksperci.

"Istnieją uzasadnione moralne pytania dotyczące rejestracji osób, które żyły i pracowały w Wielkiej Brytanii przez dziesięciolecia, miały znaczny wkład w gospodarkę tego kraju, w służbę zdrowia czy edukację. Brytyjski rząd stoi w obliczu nieuniknionych pytań o to, co stanie się z osobami, które się nie zarejestrują się lub nie są w stanie przedstawić dowodów swojego pobytu" – przekazuje dziennik "The Financial Times".

Aplikacje internetowe są szczególnie trudne dla osób starszych - w Wielkiej Brytanii mieszka około
65 000 obywateli UE w wieku powyżej 75 lat. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej może stać się dla nich ogromnym problemem. 

  Komentarze
  • 14 lat pracy
   19 kwietnia, 12:20

   Wypełniłem , wysłałem , kazali coś dosłać mejlem , dosłałem , 3 tydzień czekam na odpowiedź... i co dalej ?

  • Przemko
   19 kwietnia, 12:58

   Ale belkot. Za darmo, bez wychodzenia z domu, w 15 minut - i jeszcze marudza. Zgroza. ..

  • Greglondon
   19 kwietnia, 13:56

   Mieszkam i pracuje na cały etat w uk 14 lat. 35000 rocznie brutto. Nie mam brytyjskiego paszportu. Nigdy nie chciałem a to dlatego że nie zapłacę im 1500 za ich głupi paszport.Powinienem go dostać za darmo z uwagi na olbrzymie podatki składki itd jakie place. Średnio ok 8000tys rocznie. A z tym głupim rejestrowanie to nie ma się co spieszyć. Bo za rok może być np inny sposób na rejestrację. Mamy czas. Bez paniki.

  • Michal
   19 kwietnia, 14:24

   Zakup biletu lotniczego do uk jest trudniejszy niz wypelnienie wnioseku o ss

  • Lukas
   19 kwietnia, 16:29

   Ja też uważam że nie ma co panikować jestem tu 15 lat i nie zamierzam się rejestrować jak na razie!! Zobaczymy co czas przeniesienie!!

  • Drakus
   19 kwietnia, 16:45

   Polacy spróbujmy zrobić coś razem!. Wielu z Nas teraz może zagłosować do PE. Pójdżmy i zagłosujmy mądrze!, wiele zrobić tu nie możemy, ale chociaż się postarajmy. Najważniejsze to pójdżmy tam!

  • Uk worker
   19 kwietnia, 17:40

   Kretyni wniosek wypelnia sie kilka minut odpowiedz max 24 h jestem 12 lat i zero klopotu. Pytania proste ze nawet dziecko sobie poradzi z jezykiem. Ja mysle ze sam autor artykulu jest debilem ktory noe ma pojecia jak wyglada proces a tylko pisze bo musi cos napisac...

  • Jan
   19 kwietnia, 17:51

   Jeszcze nie wiadomo czy będzie brexicie a ludzie już się rejestrują

  • Czytelnik anonimowy
   19 kwietnia, 19:13

   Michał masz rację cała reszta komentarzy to propaganda

  • Jaa
   19 kwietnia, 19:25

   Liczą ilu mają niewolników

  • Zinek
   19 kwietnia, 19:45

   Bzdura.
   Aplikacja jest łatwa i przejrzysta, język nie jest skomplikowany.
   Wszystko trwa kilka minut, nie trzeba podawać żadnych skomplikowanych odpowiedzi.
   Poraszi sobie z tym nawet osoba, która zna kilka słów po angielsku...
   Po około 2 tygodniach jest odpowiedź.
   I tyle w temacie.

  • Siwyjon
   19 kwietnia, 21:36

   Nie wyszli nie wyjdą czyli szkoda czasu

  • PRAWNIK RADY
   19 kwietnia, 22:00

   KAŻDY MOŻE ODZYSKAĆ PODATEK ZA WSZYSTKIE LATA JAKIE TU PŁACIŁ. WARUNKIEM JEST WYJAZD I BRAK ZGODY NA POWRÓT DO UK I KOMPLETNA BLOKADA NA PRACE. ALE DUŻO RODZIN WYJEŻDŻA I NIE MA ZAMIARU WRACAĆ DO ROBOTY. MOZNA NA WYCIECZKĘ TYLKO. PITA SIE WYPEŁNIA TYLKO I KASE ZWRACAJĄ, A TO SĄ GRUBE TYSIĄCE

  • Jaona
   20 kwietnia, 01:21

   5 min wypełnienie formularza z komórki. Odpowiedź przyszła po 6 dniach na maila że ok. Durny artykuł

  • Ania
   20 kwietnia, 05:42

   Greglondon. Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Świat funkcjonuje na zastraszenie, co chwila coś nowego żeby zmanipulować i zarobić na tym pieniądze. Jesteśmy tylko numerami w grze . Więc bez paniki , niech najpierw podejmą jakąś konkretną decyzję i niech w końcu wyjdą albo zostaną a nie zawracaja gitarę. Wesołych Świąt i smacznego jajka ❤

  • Lulubej
   20 kwietnia, 16:02

   ,,co nagle to po diable ,, Parlament nie wie co robić więc po co ten pośpiech .... czasy saniepewne wszystko się zmienia dynamicznie zobaczę za pół roku co dalej

  • Edyta
   24 kwietnia, 17:54

   Czy status osoby osiedlonej w UK może mi w jakikolwiek sposób utrudnić nabycie nieruchomości w Polsce? Wie ktoś cokolwiek na ten temat?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.11.2019
  GBP 5.013 złEUR 4.292 złUSD 3.901 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama