Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy stają się Irlandczykami, aby pozostać obywatelami Unii

Brytyjczycy stają się Irlandczykami, aby pozostać obywatelami Unii
Irlandzki paszport staje się dla Brytyjczyków przepustką do Unii i odkryciem własnej tożsamości. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy wracają do irlandzkich korzeni z powodu Brexitu. Dla wielu poddanych Elżbiety II wniosek o irlandzki paszport nie jest jednak jedynie wyrachowaniem i dostosowaniem do nowej politycznej rzeczywistości, ale 'osobistą podróżą'.
Reklama
Reklama

Coraz więcej Brytyjczyków chce zabezpieczyć się przed Brexitem. Poddani Elżbiety II w zdecydowanej większości pozostaną w UK, czyli tam gdzie mieszkają. Na wszelki wypadek wnioskują o irlandzki paszport, który jest dla nich przepustką do Unii, ale nie tylko.

Dziennik "The Irish Times" rozmawiał z Brytyjczykami, którzy stali się "nowymi" Irlandczykami. Wszyscy podkreślali, że nie wiedzieli, że będzie to dla nich tak emocjonalny proces. Wielu, choć ma irlandzkie korzenie, Irlandii nigdy nie odwiedziło. Teraz są zakochani w swojej nowej ojczyźnie. Do tej grupy osób zalicza się Matthew Semple z Bristolu w Anglii.

Matthew wiedział o irlandzkich korzeniach swojej rodziny. Jego babka, która wyemigrowała z Waterford do Londynu w 1923 roku, mówiła z silnym irlandzkim akcentem - ale on i jego siedmiu kuzynów "nie mieli ugruntowanej irlandzkiej tożsamości ”.

Odkąd Anglik otrzymał irlandzkie obywatelstwo w 2017 roku, odwiedził "Zieloną Wyspę” już trzy razy. W tym tygodniu zarezerwował lot do Shannon na koniec maja, aby razem z żoną i trójką dzieci zwiedzić nieznaną mu część Zielonej Wyspy. 

Brytyjczycy stając się Irlandczykami, pozostają obywatelami Unii. (Fot. Getty Images)

"Moja matka także ma teraz irlandzki paszport, a jeden z moich kuzynów niedawno skontaktował się ze mną, aby zapytać o ten proces. Odkrycie irlandzkiej tożsamości zapewniło mi trochę komfortu w tym dość ponurym czasie” – stwierdził Semple.

"Brexit to nie wszystko. Proces ubiegania się o paszport jest sposobem na zrozumienie historii rodzinnej. Chodzi o ludzi, którzy zaczynają mieć zupełnie nową tożsamość” – uważa Marc Scully, wykładowca psychologii w Mary Immaculate College w Limerick.

O irlandzki paszport mogą ubiegać się dzieci osób urodzonych w Irlandii. "98 544 osób mieszkających w Anglii, Szkocji i Walii złożyło w 2018 roku wniosek o irlandzki paszport, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z rokiem 2017" - przekazuje dziennik "The Irish Times".

Republika Irlandii to osobne państwo, niezależne od Zjednoczonego Królestwa, składającego się z Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej. Jednak według prawa, wszyscy obywatele Zjednoczonego Królestwa, których dziadkowie urodzili się w Irlandii, mają prawo ubiegać się o paszport tego kraju. Według różnych szacunków, takich ludzi może być aż 6 mln. 

"W ubiegłym roku 12 309 osób złożyło wniosek o irlandzki paszport, 10 653 w 2017 roku i zaledwie 4 421 w 2015 roku, czyli na rok przed referendum w sprawie Brexitu" - informuje dziennik "The Irish Times".

Brytyjczycy zaczęli masowo składać podania o irlandzkie paszporty po referendum w sprawie Brexitu. Ambasada Irlandii w Londynie od dwóch lat przeżywa prawdziwe oblężenie. W 2014 roku złożono 91 tys. wniosków o irlandzki paszport; od stycznia do początku grudnia tego roku – 162 tys. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama