Menu

Brytyjczycy stają się Irlandczykami, aby pozostać obywatelami Unii

Brytyjczycy stają się Irlandczykami, aby pozostać obywatelami Unii
Irlandzki paszport staje się dla Brytyjczyków przepustką do Unii i odkryciem własnej tożsamości. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy wracają do irlandzkich korzeni z powodu Brexitu. Dla wielu poddanych Elżbiety II wniosek o irlandzki paszport nie jest jednak jedynie wyrachowaniem i dostosowaniem do nowej politycznej rzeczywistości, ale 'osobistą podróżą'.
Reklama

Coraz więcej Brytyjczyków chce zabezpieczyć się przed Brexitem. Poddani Elżbiety II w zdecydowanej większości pozostaną w UK, czyli tam gdzie mieszkają. Na wszelki wypadek wnioskują o irlandzki paszport, który jest dla nich przepustką do Unii, ale nie tylko.

Dziennik "The Irish Times" rozmawiał z Brytyjczykami, którzy stali się "nowymi" Irlandczykami. Wszyscy podkreślali, że nie wiedzieli, że będzie to dla nich tak emocjonalny proces. Wielu, choć ma irlandzkie korzenie, Irlandii nigdy nie odwiedziło. Teraz są zakochani w swojej nowej ojczyźnie. Do tej grupy osób zalicza się Matthew Semple z Bristolu w Anglii.

Matthew wiedział o irlandzkich korzeniach swojej rodziny. Jego babka, która wyemigrowała z Waterford do Londynu w 1923 roku, mówiła z silnym irlandzkim akcentem - ale on i jego siedmiu kuzynów "nie mieli ugruntowanej irlandzkiej tożsamości ”.

Odkąd Anglik otrzymał irlandzkie obywatelstwo w 2017 roku, odwiedził "Zieloną Wyspę” już trzy razy. W tym tygodniu zarezerwował lot do Shannon na koniec maja, aby razem z żoną i trójką dzieci zwiedzić nieznaną mu część Zielonej Wyspy. 

Brytyjczycy stając się Irlandczykami, pozostają obywatelami Unii. (Fot. Getty Images)

"Moja matka także ma teraz irlandzki paszport, a jeden z moich kuzynów niedawno skontaktował się ze mną, aby zapytać o ten proces. Odkrycie irlandzkiej tożsamości zapewniło mi trochę komfortu w tym dość ponurym czasie” – stwierdził Semple.

"Brexit to nie wszystko. Proces ubiegania się o paszport jest sposobem na zrozumienie historii rodzinnej. Chodzi o ludzi, którzy zaczynają mieć zupełnie nową tożsamość” – uważa Marc Scully, wykładowca psychologii w Mary Immaculate College w Limerick.

O irlandzki paszport mogą ubiegać się dzieci osób urodzonych w Irlandii. "98 544 osób mieszkających w Anglii, Szkocji i Walii złożyło w 2018 roku wniosek o irlandzki paszport, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z rokiem 2017" - przekazuje dziennik "The Irish Times".

Republika Irlandii to osobne państwo, niezależne od Zjednoczonego Królestwa, składającego się z Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej. Jednak według prawa, wszyscy obywatele Zjednoczonego Królestwa, których dziadkowie urodzili się w Irlandii, mają prawo ubiegać się o paszport tego kraju. Według różnych szacunków, takich ludzi może być aż 6 mln. 

"W ubiegłym roku 12 309 osób złożyło wniosek o irlandzki paszport, 10 653 w 2017 roku i zaledwie 4 421 w 2015 roku, czyli na rok przed referendum w sprawie Brexitu" - informuje dziennik "The Irish Times".

Brytyjczycy zaczęli masowo składać podania o irlandzkie paszporty po referendum w sprawie Brexitu. Ambasada Irlandii w Londynie od dwóch lat przeżywa prawdziwe oblężenie. W 2014 roku złożono 91 tys. wniosków o irlandzki paszport; od stycznia do początku grudnia tego roku – 162 tys. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości