Menu

To oficjalne: Brytyjczycy mają obsesję na temat pogody

To oficjalne: Brytyjczycy mają obsesję na temat pogody
Aż 42 proc. respondentów uważa, że pogadanki o pogodzie są jedną z najbardziej typowych brytyjskich cech. (Fot. Getty Images)
Pogadanki o pogodzie zostały oficjalnie uznane za najbardziej typową cechę Brytyjczyków. Teraz Brytyjskie Towarzystwo Naukowe (BSA) chce wykorzystać tę 'społeczną obsesję' do swojego pogodowego projektu - informuje 'Metro'.
Reklama

Ankieta przeprowadzona wśród 2 000 osób przez Censuswide for British Science Week wykazała, że aż 42 proc. respondentów uważa, że rozmowy o pogodzie to jedna z najbardziej typowych brytyjskich cech. Na drugim miejscu znalazło się picie herbaty (39 proc.), a na trzecim - stanie w kolejkach (35 proc.).

Zdaniem ankietowanych, w brytyjskie DNA wpisane jest też niepotrzebne przepraszanie, nadużywanie alkoholu i sarkazm (po 20 proc.).

Teraz eksperci chcą wykorzystać obsesję Wyspiarzy na punkcie pogody. Brytyjskie Towarzystwo Naukowe (British Science Association - BSA) wraz z Operation Weather Rescue prosi Brytyjczyków o pomoc w projekcie obywatelskim, który potrwa od 8 do 17 marca.

Naukowcy zidentyfikowali istotne dane klimatyczne z lat 1860-1880, które zawierają 2,5 miliona informacji zawartych w papierowych archiwach. Badaczom zajęłoby wiele lat, aby wprowadzić wszystkie liczby samodzielnie. Stąd apel do Brytyjczyków, aby pomogli przepisać dane i zbudować obraz tego, jak wyglądała kiedyś pogoda. 

"Zaangażowanie to wspaniała okazja, aby wnieść rzeczywisty wkład w bieżące badania nad klimatem. Mamy nadzieję, że ludzie z całego kraju dołączą do nas i wezmą udział w tym ważnym projekcie. Gdy świat się ociepli, dane będą stanowić punkt odniesienia, który pomoże nam zmierzyć zmiany pogody i monitorować zmiany klimatyczne, które będą miały wpływ na ludzi, społeczności i środowiska na całym świecie" - zaznacza prof. Ed Hawkins z Operation Weather Rescue.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie British Science Association.

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.11.2019
  GBP 4.978 złEUR 4.279 złUSD 3.878 złCHF 3.899 zł

  Sport


  Reklama