Menu

Co Brexit oznacza dla polskich pracowników na walijskiej prowincji?

Co Brexit oznacza dla polskich pracowników na walijskiej prowincji?
Polka prowadząca polski sklep w miejscowości Llanybydder w Walii. (Fot. ITV/screenshot)
Walijska prowincja staje się coraz mniej atrakcyjna dla imigrantów z Polski. Nie chodzi o warunki pracy, ale niepewność związaną z Brexitem. Telewizja ITV sprawdziła, co czują Polacy w miejscowości Llanybydder na kilka tygodni przed opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
Reklama

The Confederation of British Industry (CBI) ostrzega przed proponowaną polityką imigracyjną po Brexicie. Restrykcyjne prawo spowoduje deficyt pracowników na walijskich farmach, które nie będą mogły zatrudniać swobodnie osób spoza UK.

Osoby, które chciałyby przyjechać do pracy na walijskach farmach po Brexicie musiałyby – według nowych propozycji - zarabiać 30 000 funtów na rok. CBI podkreśla, że w wielu branżach przeciętne wynagrodzenie jest znacznie mniejsze.

Jednym z obszarów Walii, który do tej pory przyciągał wielu zagranicznych pracowników, jest Llanybydder w Carmarthenshire. Pracują tam setki Polaków, Rumunów i innych obywateli Unii Europejskiej. Do niedawna imigranci nazywali tę wieś i jej okolice swoim domem. 

Wielu imigrantów z Unii pracuje w UK przy produkcji żywności. (Fot. Getty Images)

"Na pierwszy rzut oka wieś Llanybydder wygląda tak, jakby nic w niej się nie zmieniło od wielu lat. Znajduje się tu apteka, pub, a także polski sklep” – relacjonuje w swoim felietonie telewizja ITV Wales.

Wcześniej w miejscowości były dwa polskie sklepy, ale rosnące ceny żywności oraz opuszczający okolicę imigranci wymusiły na prowadzącej punkty handlowe Anecie zamknięcie jednego z nich.

Polka stwierdziła w rozmowie z dziennikarzem ITV, że jeżeli Polacy i inni imigranci wyjadą – zamknie również swój ostatni sklep.

"Ceny są znacznie wyższe niż jeszcze trzy lata temu, muszę podnosić ceny produktów albo zamawiać o wiele mniej towaru” – zdradza Polka.

Pytana o to, jak się czuła, kiedy Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii odpowiedziała, że było jej smutno i że poczuła, jakby Brytyjczycy chcieli pozbyć się Europejczyków.

ITV Wales donosi, że z powodu Brexitu wielu unijnych pracowników przygotowuje się do opuszczenia prowincji w Walii. Ludzie martwią się o przyszłość w tym kraju i nie chcą narażać się na problemy.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości