Menu

Świąteczne zakupy na Wyspach: Wygrał Aldi i Lidl

Świąteczne zakupy na Wyspach: Wygrał Aldi i Lidl
"Klienci wybierali tańsze dyskonty ze względu na niepewność polityczną związaną z Brexitem". (Fot. Getty Images)
Dyskonty takie jak Aldi i Lidl, a nie wielkie brytyjskie supermarkety, rządziły w grudniu na Wyspach. 'Polityczna niepewność związana z Brexitem skłoniła kupujących do trzymania się kurczowo portfela' - zauważa 'The Guardian'.
Reklama

W ciągu 12 tygodni do 30 grudnia wszystkie największe supermarkety straciły udział w rynku. Zupełnie inaczej było jednak w przypadku sieci Aldi i Lidl - ich sprzedaż w tym okresie zwiększyła się odpowiednio o 11,4 proc. i 9,4 proc. Tym samym ich łączny udział w brytyjskim rynku poszybował z 11,4 proc. w 2017 r. do rekordowego poziomu 12,8 proc. 

Aż dwie trzecie wszystkich gospodarstw domowych zrobiły zakupy w Aldi lub Lidlu w ciągu 12 tygodni poprzedzających Boże Narodzenie. (Fot. Getty Images)

"Aż dwie trzecie wszystkich gospodarstw domowych zrobiły zakupy w Aldi lub Lidlu w ciągu 12 tygodni poprzedzających Boże Narodzenie" - poinformował Fraser McKevitt z organizacji konsumenckiej Kantar, która przeprowadziła badanie.

Wzrost sprzedaży "wielkiej czwórki" supermarketów, czyli Asdy, Tesco, Morrisons i Sainsbury's spadł do poziomu 1,6 proc. w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to najsłabszy wynik od ponad roku. "Klienci wybierali tańsze dyskonty ze względu na niepewność polityczną związaną z Brexitem" - zauważył ekspert.

McKevitt zaznaczył, że na słabe wyniki detalicznych gigantów nie miały wpływu internetowe zakupy. Sprzedaż online wzrosła tylko o 3,9 proc., a "cały ten wzrost pochodzi od obecnych klientów".

Specjalista dodał, że w tym roku warto bliżej przyglądać się poczynaniom Amazona, ponieważ jego sprzedaż artykułów spożywczych wzrosła w ciągu trzech miesięcy aż o 16 proc.

 

  Komentarze


  • Drakus
   8 stycznia, 21:15

   Aldi i Lidl to stała, dobra jakość na rynku. Towary jeżeli nie lepsze to na pewno nie gorsze, a na pewno tańsze, wciąż się rozwijają. Jeszcze 5, 10 lat temu robiłem zakupy w różnych sklepach, inne w Asda, inne w Iceland. Teraz gdy nagle czegoś potrzebuje i jestem obok jakiegoś supermarketu to wchodzę licząc na coś, ale wychodzę zawiedziony, brak konkurencji. Wystarczy spojrzeć na parkingi przed sklepami. Wielka czwórka nie dba o klienta. Polecam dobrych i tanich!

  • Oliwia
   9 stycznia, 01:27

   Drakus - to tylko Twoje osobiste wrażenie...Primo- postępujace zubożenie coraz większych warstw społeczeństwa wygania ich do niemieckich "biedronek".Secundo-co do jakości to temat rzeka...Lidl ma trochę lepszą jakość ale Aldi to żywność niskiej jakości na granicy brytyjskich norm spakowana w kolorowe papierki...
   Masa towarów na bazie oleju palmowego,których coraz częściej unikają klienci w Polsce i dokładnie czytają skład produktu-widziałam sama kilkanaście razy podczas pobytu i zakupów świątecznych w kraju.Po Brexicie nastąpi powolne "zwijanie" się tych dyskontów - kwestia czasu...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama