Menu

Chłopcy mogą nosić spódnice w jednej z najlepszych brytyjskich szkół z internatem

Chłopcy mogą nosić spódnice w jednej z najlepszych brytyjskich szkół z internatem
Uczniowie Uppingham School będą mogli nosić spódniczki. (Fot. Thinkstock)
Jedna z najbardziej szacownych brytyjskich szkół z internatem pozwala chłopcom na noszenie spódnic i sukienek. Każdy uczeń Uppingham School w Rutland w Anglii, który zechce założyć damski strój, będzie mógł to zrobić.
Reklama

“Mam nadzieję, że każdy uczeń będzie mógł do mnie przyjść i oznajmić, że chce wyrazić siebie, a my na to pozwolimy” - zapewnił dyrektor Richard Maloney Uppingham School.

Maloney poinformował brytyjskich dziennikarzy, że z takiego prawa skorzystał już jeden uczeń, który postanowił przez kilka dni zakładać długą sukienkę.

Jeden z absolwentów placówki - lekarz i osobowość telewizyjna Christian Jessen - przyznał, że gdyby teraz uczęszczał do szkoły, najprawdopodobniej nosiłby spódniczkę na zasadzie terapii wstrząsowej.

Dr Jessen podkreślił, że neutralne mundurki pomogą odejść od stereotypów dotyczących płci, ale ostrzegł przed wczesną interwencją medyczną dotyczącą zmiany płci u dzieci w okresie dojrzewania.

Pierwsza kobieta zaczęła uczęszczać do szkoły Uppingham School w 1973 roku. Obecnie placówka z czesnym za 36 tysięcy rocznie jest koedukacyjna. Jej absolwentem jest między innymi brytyjski aktor i komik Stephen Fry oraz popularny szef kuchni Rick Stein.

Uczniowie ze szkoły w Exeter zbuntowali się przeciwko regułom noszenia mundurków i na znak protestu przyszli do szkoły w spódniczkach. (Fot. Twitter/@SimonHallNews)

Kwestia ubioru szkolnego w brytyjskich placówkach jest poruszana od wielu lat. Decyję o wprowadzeniu neutralnej płciowo polityki mundurków podjęła w styczniu 2016 roku jedna z czołowych szkół w Anglii, 170-letnia Brighton College.

Jej dyrektor Richard Cairns pozostawił dwie wersje uniformów, ale to do ucznia należy podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego. 

Na temat mundurków zrobiło się też głośno po słynnym buncie uczniów w Exeter. Chłopcy z tamtejszej szkoły "Isca Academy" w czerwcu 2017 roku zbuntowali się przeciwko ścisłym regułom dotyczącym noszenia szkolnych mundurków. Uczniowie założyli spódnice, żeby zaprotestować przeciwko zakazowi chodzenia w krótkich spodenkach na lekcje podczas uciążliwych upałów. 

Od tego roku uczniowie brytyjskiego gimnazjum będą mogli zakładać krótkie spodenki. Zmianę w regulaminie wywalczyli przez kilka dni przychodząc do szkoły w spódniczkach pożyczanych od sióstr i koleżanek.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama