Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska Enigma może trafić na licytację

Polska Enigma może trafić na licytację
Ważą się losy polskiej Enigmy... (Fot. Instytut Piłsudskiego)
Działający od siedemdziesięciu lat Instytut Piłsudskiego w Londynie potrzebuje funduszy na dalszą działalność. Bez wsparcia finansowego placówka może zniknąć z polonijnej mapy Londynu, a bezcenne zbiory Instytutu, w tym unikatowy egzemplarz Enigmy mogą trafić na licytację.
Reklama

Mieszczący się Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie Instytut Józefa Piłsudskiego jest niezależną, charytatywną organizacją, powołaną do życia w 1947 roku. Znajdują się tu bezcenne materiały archiwalne, publikacje i eksponaty muzealne z okresu współczesnej historii Polski, a także unikatowa, zbudowana na polskim schemacie maszyna Enigma, wywieziona przez Mariana Rejewskiego z Francji.

Anna Stefanicka, Sekretarz Generalna Instytutu Józefa Piłsudskiego, w rozmowie z polonijnym Radiem Star tłumaczy, że sytuacja finansowa placówki jest tragiczna.

"Wykorzystaliśmy już wszystkie znane nam sposoby na to, jak pozyskać środki potrzebne do kontynuowania naszej misji. Jako organizacja charytatywna utrzymujemy się z darowizn, dotacji i składek członkowskich. Polscy emigranci wojenni, którzy bardzo mocno wspierali Instytut odchodzą, nie mamy wsparcia finansowego z Polski, a środki, które otrzymaliśmy z brytyjskich grantów powoli nam się kończą. Ostatnio został nam też podniesiony czynsz w POSK-u" – informuje.

Instytut - pomimo skromnych możliwości lokalowych, z powodzeniem kontynuuje działalność na rzecz promocji historii Polski, zarówno wśród Polaków, jak i Brytyjczyków. (Fot. Instytut Piłsudskiego)

Przyznaje, że przedstawiciele polskiego rządu wielokrotnie odwiedzali Instytut i podkreślali znaczenie zbiorów placówki dla historii Polski, jednak nie przełożyło się to na realne wsparcie finansowe.

O nagłośnienie sprawy w mediach zaapelował polski przedsiębiorca Piotr Kubalka. "Kiedy w rozmowie z Instytutem Piłsudskiego dowiedziałem się o sytuacji placówki, zasugerowałem, żeby tę sprawę nagłośnić, bo nie można pozwolić na to, aby te cenne dla Polaków zbiory zginęły" – podkreśla Kubalka, dyrektor biura księgowego Capital Business Links Ltd.

“Wszyscy jesteśmy dumni ze złamania kodu Enigmy przez Polaków, natomiast mało kto wie, że jej unikalny egzemplarz, skonstruowany przez polskich kryptologów, znajduje się w Instytucie. Te zbiory muszą być dostępne dla odwiedzających, bo dzięki nim możemy pielęgnować pamięć o polskiej historii“ – dodaje. Zaznacza, że Polacy wielokrotnie pokazali, jak ważne jest dla nich kultywowanie pamięci historycznej i na pewno nie dopuszczą do tego, aby Instytut przestał istnieć.

“Wystarczy wspomnieć ogromne zaangażowanie Polaków – zarówno w kraju, jak i na emigracji, w głosowanie na polskiego pilota Franciszka Kornickiego w plebiscycie zorganizowanym przez The Telegraph, czy zainicjowaną przez Polish Professionals in London akcję ratowania świadectwa maturalnego marszałka Piłsudskiego, znajdującego się w zbiorach Instytutu“ – podkreśla.

Anna Stefanicka tłumaczy, że zebranie środki pomogą zapewnić Instytutowi stabilność finansową na następne lata, aby organizacja mogła kontynuować swoją misję. “Instytut – pomimo skromnych możliwości lokalowych, z powodzeniem kontynuuje działalność na rzecz promocji historii Polski, zarówno wśród Polaków, jak i Brytyjczyków“ - zaznacza. Do zadań Instytut należy m.in. prowadzenie samodzielnych badań, ogłaszanie drukiem opracowań historycznych, organizacja wykładów i  wystaw związanych z patronem oraz rocznicami niepodległościowymi.

Instytut Piłsudskiego w Londynie jest kontynuacją przedwojennego Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski. (Fot. Instytut Piłsudskiego)

“Gdyby udało nam się zebrać wystarczającą ilość pieniędzy moglibyśmy pomyśleć o przeniesieniu Instytut do samodzielnej siedziby, Ale póki co walczymy o przetrwanie“ – przyznaje w rozmowie Sekretarz Generalna placówki.

Instytut Piłsudskiego w Londynie jest kontynuacją przedwojennego Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski. Przerwana w 1939 roku działalność jednostki w Warszawie podjęta została po wojnie, na emigracji niepodległościowej. W realizacji zadań Instytutu pomaga na co dzień trzech pracowników etatowych oraz przyjeżdżający okresowo z Polski archiwiści z wiodących polskich placówek naukowych, a także wielopokoleniowa grupa wolontariatu.

W marcu ubiegłego roku w Instytucie została otwarta specjalna wystawa Inicjatywa „Sztafeta Enigmy”, mająca na celu rozpowszechnienie, szczególnie wśród młodej Polonii i Brytyjczyków, wiedzy na temat polskiego udziału w złamaniu kodu Enigmy. Jej głównym eksponatem była maszyna skonstruowana przez polskich kryptologów, która po dziś dzień pozostaje w Instytucie.

Wsparcie finansowe dla Instytutu można przekazać za pośrednictwem portalu GoFundMe: https://www.gofundme.com/ratujmy-enigme.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama