Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpańska para królewska rozpoczęła wizytę państwową w Wielkiej Brytanii

Hiszpańska para królewska rozpoczęła wizytę państwową w Wielkiej Brytanii
Król Filip VI oraz królowa Elżbieta II. (Fot. Getty Images)
Król Hiszpanii Filip VI i królowa Letycja rozpoczęli dziś trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii, w trakcie której spotkają się m.in. z brytyjską monarchinią Elżbietą II i premier Theresą May. Monarcha wystąpi przed parlamentem.
Reklama
Reklama

Oficjalne powitanie gości miało miejsce w południe na placu House Guards Parade w centrum Londynu, w pobliżu rządowej dzielnicy Whitehall. W uroczystości wzięła udział brytyjska królowa i jej mąż Filip, a także premier May, która z tego powodu musiała zrezygnować z udziału w cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin.

Hiszpańska para królewska została podjęta na czas wizyty w Pałacu Buckingham, siedzibie królowej Elżbiety II, a główna aleja prowadząca do pałacu została udekorowana brytyjskimi i hiszpańskimi flagami.

Od 1986 roku, gdy wizytę złożył ojciec Filipa, Juan Carlos, jest to pierwsza wizyta państwowa hiszpańskiego króla w Wielkiej Brytanii. Przyjazd był dwukrotnie przekładany - z powodu kryzysu politycznego w Hiszpanii w ub.r. i przedterminowych brytyjskich wyborów parlamentarnych w czerwcu br.

Wśród najważniejszych tematów, które będą poruszone w trakcie wizyty, jest planowane wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, w tym status Gibraltaru, który pozostaje przedmiotem sporu pomiędzy oboma krajami od czasu zajęcia tego terytorium przez Brytyjczyków w 1704 r.

Hiszpańska para królewska (w środku) w towarzystwie księcia Karola i księżnej Kamili. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z unijnymi wytycznymi do negocjacji z Londynem ws. Brexitu, "żadna umowa między Wspólnotą a Wielką Brytanią nie może być stosowana na terytorium Gibraltaru bez porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Królestwem Hiszpanii". Oznacza to, że rząd w Madrycie potencjalnie mógłby mieć prawo zablokowania tego, by porozumienia ws. wyjścia ze Wspólnoty obejmowały także Gibraltar, który jest bezpośrednio powiązany z hiszpańską gospodarką. We wrześniu ub.r. król Filip na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych nawoływał do "zakończenia kolonialnego anachronizmu", jak nazwał sytuację przynależności Gibraltaru do Wielkiej Brytanii.

Ponadto negocjatorzy, którzy mają wypracować porozumienie ws. relacji UE z Wielką Brytanią po Brexicie, wciąż ustalają kwestie statusu migrantów mieszkających w obu krajach, w tym ok. 130 tys. Hiszpanów w Wielkiej Brytanii oraz ok. 300 tys. Brytyjczyków mieszkających w Hiszpanii, z których wielu utrzymuje się z brytyjskich emerytur i nie mówi po hiszpańsku.

Hiszpańska para królewska spotkała się również na obiedzie z królową Elżbietą II i jej mężem Filipem, popołudniowej herbacie z następcą tronu księciem Karolem oraz została podjęta na państwowym bankiecie. Hiszpański król wystąpił także przed obiema izbami parlamentu, a jutro spotka się z premier May w siedzibie szefowej rządu na Downing Street oraz zwiedzi Opactwo Westminsterskie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama