Menu

Co czwarty Polak obawia się utraty pracy

Co czwarty Polak obawia się utraty pracy
Odsetek osób, które obawiają się utraty pracy, spadł o 5 proc. w porównaniu z ub. rokiem i wyniósł 26,9 proc. Oznacza to, że pomimo wyższego niż w ostatnich latach poziomu bezrobocia, Polacy w coraz mniejszym stopniu obawiają zwolnienia ze stanowiska - wynika z najnowszego raportu Barometr Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.
Reklama
Reklama
"Obserwowana w ostatnich miesiącach relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy to w dużej mierze zasługa prac sezonowych, których brak najbardziej wyczuwalny jest na jesieni, gdy rokrocznie wzrasta odsetek osób bezrobotnych. Jednak wyraźnie widać, że wakacyjna poprawa nastrojów przekłada się również na odczucia pracowników. Z naszych danych wynika, że 26,9 proc. zatrudnionych Polaków obawia się utraty pracy, co stanowi niższy wynik od zeszłorocznego o 5 proc." - poinformował prezes Work Service Tomasz Hanczarek.

Największych problemów z zachowaniem stanowiska, pracownicy spodziewają się w drugiej połowie przyszłego roku, co potwierdza, że obecnie Polacy nie wyczuwają jeszcze zagrożenia.

Work Sevice ocenia, że pracodawcy zdają się potwierdzać dobre nastroje pracowników, bo ich znacząca większość (74,3 proc.) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy.

"Pozytywnie należy również odbierać zapowiedzi 11,7 proc. firm, które planują w najbliższym kwartale zwiększyć poziom zatrudnienia. Wśród przedsiębiorców, planujących dodatkowe rekrutacje w najbliższych miesiącach, 60 proc. badanych deklarowało chęć zatrudnienia pracowników niższego szczebla. Dla nas to wyraźny sygnał, że w najbliższych miesiącach może dojść do ożywienia gospodarczego, a firmy przygotowują się na wzrosty zamówień" - podkreślił Hanczarek.

Niemal co drugi pracownik (49,3 proc.) spodziewa się, że w najbliższych miesiącach jego wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. Jednak w grupie zatrudnionych Polaków znajduje się aż 38,2 proc. osób, które, mimo trudnej sytuacji na rynku pracy, spodziewają się uzyskania podwyżki. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek osób oczekujących wzrostu wynagrodzenia zwiększył się o 22 pp.

Work Service podkreśla jednak, że w obecnych warunkach gospodarczych, przedsiębiorcy wyraźnie starają się ograniczać koszty wynikające z zatrudnienia. Zdecydowana większość firm (88,3 proc.) deklaruje utrzymanie poziomu płac w najbliższym kwartale, a jedynie 2,8 proc. przedsiębiorców przewiduje zwiększenie wynagrodzeń.

"Obecna sytuacja przekłada się także na znaczące różnice w podejściu do polityki płacowej. Ponad 38 proc. zatrudnionych oczekuje podwyżek, natomiast jedynie 3 proc. firm deklaruje spełnienie tych oczekiwań" - podsumowuje Work Service.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.09.2024
    GBP 5.1312 złEUR 4.2761 złUSD 3.8368 złCHF 4.5396 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama