Menu
/packages/jdnews-agency/templates/2191248-masters/155/master

Trump w Szkocji: Matczyne więzi, pola golfowe i szorstkie przyjęcie Szkotów

Trump w Szkocji: Matczyne więzi, pola golfowe i szorstkie przyjęcie Szkotów
Według tygodnika dla golfistów "Golfweek", The Trump Organization posiada lub zarządza osiemnastoma polami golfowymi na całym świecie. (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump rozpocznie dzisiaj prywatną wizytę w Szkocji, która potrwa pięć dni. W tym czasie otworzy nowe pole golowe w Aberdeenshire, imienia swojej matki, z urodzenia Szkotki. Brytyjczycy zapowiadają, że wyjdą na ulice, by zaprotestować przeciwko amerykańskiej głowie państwa.

Imigracja stanowi ogromną część amerykańskiej historii, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że kolejni prezydenci USA wspominają o swoim pochodzeniu, często związanym z Europą.

Według Biblioteki Narodowej w Edynburgu, aż 34 prezydentów z 45 miało szkockie korzenie, w tym Jerzy Waszyngton, Ronald Reagan i Bill Clinton. Ale wśród nich najbardziej szkocki rodowód ma Donald Trump, którego matka Mary Anne MacLeod urodziła się w 1912 r. w małej wiosce Tong na wyspie Lewis na Hebrydach Zewnętrznych.

Jako 18-latka MacLeod wyjechała z rodzinnej Szkocji do USA, by szukać pracy jako służąca. Sześć lat później wyszła za mąż za odnoszącego sukcesy dewelopera Freda Trumpa, syna niemieckich imigrantów, który wkrótce stał się jednym z najbardziej pożądanych mężczyzn w Nowym Jorku. Czwartym z ich pięciorga dzieci jest Donald John, jak go nazywają na Wyspach.

We wspomnieniach o Mary Anne Trump bardzo często pojawia się informacja, że przez całe swoje długie życie zachowała ojczysty akcent, używając języka gaelickiego, i odwiedzała wyspę Lewis na tyle regularnie, że wielu mieszkańców dobrze ją pamięta.

Tymczasem syn Donald rodzinne strony matki odwiedził zaledwie dwukrotnie. Pierwszy raz jako trzyletnie dziecko, a drugi w 2008 r., kiedy to przyjechał do Szkocji, aby promować wśród lokalnych polityków pomysł budowy pola golfowego w Aberdeenshire. Według towarzyszących mu wtedy dziennikarzy, jego pobyt w Tong trwał niecałe trzy godziny, w tym w domu matki spędził 97 sekund.

Matka w publicznym życiu Donalda to bohaterka drugoplanowa, najczęściej określana słowem "piękna", spłaszczona wyłącznie do roli gospodyni. To ojciec, jak sam przyznaje prezydent USA, nauczył go najwięcej - w tym, jak wylicza magazyn "Vanity Fair", oszustw, chciwości i gierek.

Ale to właśnie pamięć o Mary Anne MacLeod sprowadza Trumpa do Szkocji. Podczas wizyty otworzy on nowe pole golfowe na terenie ośrodka Trump International w Menie w Aberdeenshire, które zostanie nazwane jej panieńskim nazwiskiem.

Choć obiekt został otwarty w 2012 roku, to budowa nowego pola budziła duże kontrowersje. Zakupiony przez Trumpa obszar wydmowy był objęty ochroną i miał szczególne znaczenie naukowe. Jednak mimo protestów grup ekologów i apeli profesjonalnych golfistów, inwestycja została zrealizowana.

Brytyjskie media zauważają, że prezydent nie spełnił obietnic składanych w 2006 r., kiedy kupował Menie. Jak wyliczyła stacja BBC, Trump zapewniał, że projekt o wartości 1 mld funtów stworzy setki miejsc pracy. Sprawozdania z 2024 r. ujawniły, że wartość obiektu wynosi 33,2 mln funtów i pracuje w nim zaledwie 81 osób. Sam ośrodek nie przyniósł do tej pory zysku, notując straty w wysokości 13,3 mln funtów od momentu otwarcia.

Trump podczas pobytu w Szkocji odwiedzi także swój drugi ośrodek, Trump Turnberry w Ayrshire, kupiony w 2014 r. za 60 mln dolarów. W jego centrum znajduje się pole golfowe Ailsa.

W obu tych miejscach gospodarz Białego Domu nie może liczyć na serdeczne powitanie ze strony Szkotów. Antyprezydenckie protesty, organizowane przez koalicję Stop Trump, zapowiadane są w sobotę m.in. w Ayr, Aberdeen, Glasgow i Edynburgu. Organizatorzy demonstracji nazywają Trumpa "globalnym tyranem", wielu wyraża też niezadowolenie z jego wsparcia dla rządu Izraela w wojnie z palestyńskim Hamasem.

Szorstkie przyjęcie nie powinno dziwić Trumpa. Według sondażu Ipsos, opublikowanego w marcu, siedmiu na dziesięciu Szkotów wyrażało negatywną opinię o przywódcy USA. Co ważne, cieszy się on mniejszą popularnością wśród mieszkańców Szkocji niż wśród Brytyjczyków ogółem.

Badanie przeprowadzone w lutym wykazało bowiem, że 57 proc. Brytyjczyków ma negatywną opinię o prezydencie USA, czyli o 14 punktów procentowych mniej niż wśród Szkotów. I choć 25 proc. Brytyjczyków wyraża pozytywne zdanie o Trumpie, to taki sam pogląd podziela zaledwie 18 proc. Szkotów.

Czytaj więcej:

Prezydent Trump chce, aby zagraniczni turyści płacili więcej za wstęp do parków narodowych

BBC: Trump zmienia świat za pomocą teorii szaleńca

Media w UK: Zirytowany działaniami Putina Trump oferuje broń Ukrainie

Donald Trump powiadomił, że coca-cola w USA zmieni skład

    Kurs NBP z dnia 25.07.2025
    GBP 4.8772 złEUR 4.2544 złUSD 3.6228 złCHF 4.5514 zł

    Sport