TfL ogłosiło dużą podwyżkę opłat za wydanie kart Oyster. Najwięcej stracą osoby 60+ i młodzież

Zmiany wchodzą w życie jutro (22 lipca), a opłaty będą odtąd podlegać corocznemu przeglądowi - donosi Standard.co.uk.
Karta 60+ Oyster jest uważana za jeden z najlepszych przywilejów dostępnych dla londyńczyków – umożliwia bezpłatne podróże w dni powszednie wszystkimi środkami transportu TfL po godz. 9:00 oraz pociągami krajowymi w granicach Wielkiego Londynu po godz. 9:30, a w weekendy przez cały dzień.
TfL poinformował, że to pierwsza podwyżka od dekady i że jest ona konieczna z uwagi na ogólne ograniczenia finansowe stołecznego organu odpowiedzialnego za transport.
O 1 funt wzrośnie również opłata za wniosek o kartę Zip Oyster dla dzieci i młodzieży.
Nowe opłaty za karty Zip będą wyglądać następująco:
- Karta Zip Oyster 5–10 lat: 11 funtów (obecnie 10 funtów),
- Karta Zip Oyster 11–15 lat: 16 funtów (obecnie 15 funtów),
- Karta Zip Oyster 16+: 21 funtów (obecnie 20 funtów),
- Karta Student Oyster 18+: 21 funtów (obecnie 20 funtów),
- Karta Apprentice Oyster: 21 funtów (obecnie 20 funtów),
- Karta Care Oyster 18–25: 21 funtów (obecnie 20 funtów).
Nie zmienią się opłaty związane z kartą Freedom Pass, zarządzaną przez London Councils.
Około 1,3 miliona starszych londyńczyków posiada kartę 60+ Oyster lub Freedom Pass. Setki tysięcy dzieci i nastolatków korzystają z kart Zip, które zwykle zapewniają o połowę tańsze przejazdy metrem i bezpłatne przejazdy autobusami.
Szacuje się jednak, że TfL traci około 80 milionów funtów wpływów rocznie ze względu na osoby korzystające z Oyster 60+.
Informacja ta pojawiła się niedługo po tym, jak ujawniono, że 78 menedżerów TfL zarobiło w zeszłym roku więcej niż premier Wielkiej Brytanii.
Osoby, które zgubią kartę 60+ Oyster, zapłacą 18 funtów za wydanie duplikatu – obecnie to 10 funtów. Koszt wymiany karty Zip wzrośnie z 10 do 11 funtów. TfL planuje również od 7 września zwiększyć opłatę za nową kartę Oyster i Visitor Oyster z 7 do 10 funtów.
Karta 60+ Oyster została wprowadzona przez Borisa Johnsona, będącego burmistrzem stolicy w 2012 roku, gdy zmieniono kryteria Freedom Pass w związku ze zmianami wieku emerytalnego kobiet.
Celem było zapewnienie wsparcia osobom, które przeszły lub zostały zmuszone do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dzięki temu londyńczycy uzyskali przywileje niedostępne w innych częściach kraju.
Ponad połowa londyńczyków w wieku 60–64 lata nadal pracuje. Około jedna piąta korzysta z karty 60+ Oyster do celów zawodowych.
TfL wyjaśnił, że duża podwyżka opłat za kartę 60+ Oyster wynika z faktu, że to właśnie ta ulga powoduje "największą lukę między szacowanymi przychodami, jakie uzyskalibyśmy, gdyby te przejazdy były opłacane, a rzeczywistym dochodem z opłat".
Czytaj więcej:
Anglia: Petycja o ustanowienie darmowych przejazdów autobusami dla osób powyżej 60. roku życia
Działacze organizacji społecznej domagają się darmowego transportu dla wszystkich londyńczyków
Kary za zbyt powolne przejazdy z kartą Oyster w londyńskim metrze? Tak, to możliwe
Rozpoznawanie twarzy i nowe bramki w metrze. TfL szuka sposobów na zwalczanie gapowiczów