Menu

WHO: Ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

WHO: Ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.
Do zakażenia cholerą dochodzi po spożyciu wody lub pokarmów skażonych kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli choroby. ((Fot. Getty Images)
Od początku tego roku do 25 maja odnotowano na świecie 211 678 przypadków cholery oraz 2 754 zgony w 26 krajach, głównie w Afryce i Azji – wynika z aktualnych danych WHO. W Europie zdarzały się jedynie pojedyncze zachorowania, u niektórych osób doszło do nich po powrocie z Etiopii.

W 2025 roku najwięcej zachorowań zarejestrowano w maju – 52 589, o 35 proc. więcej aniżeli w kwietniu tego samego roku.

Z kolei w całym 2024 r. było prawie 805 tys. zachorowań oraz 5,8 tys. zgonów w 33 krajach. To oficjalne dane, faktyczna liczba zakażeń i zgonów może być znacznie większa.

W Europie zdarzają się jedynie pojedyncze zachorowania, na ogół na skutek zawleczenia choroby na nasz kontynent.

Do spektakularnych zakażeń doszło w styczniu i lutym tego roku. Zgłoszono wtedy trzy przypadki zachorowań na cholerę w Niemczech oraz cztery w Wielkiej Brytanii. Jak ustalono, wszystkie były związane z wyjazdem do Etiopii i zostały spowodowane tym samym przecinkowcem cholery z serotypu 01 (biotyp El Tor).

Według pisma "Eurosurveillance", trzy osoby z Niemiec zakaziły się po wypiciu święconej wody przywiezionej z Etiopii. Przy czym dwie osoby pochodzenia etiopskiego zabrały ze sobą wodę w plastikowej butelce. Wypiła ją w drodze powrotnej i poczęstowały jeszcze trzecią osobę, która nie przebywała w Etiopii. Ta osoba zakaziła się po tym, jak jedynie umyła twarz święconą wodą, w tym również usta.

Wszystkie zakażone osoby musiały być poddane hospitalizacji z powodu silnej biegunki oraz wymiotów. Jedna musiała być nawet leczona na oddziale intensywnej terapii. Jednak wszystkie przeżyły infekcję.

Według Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) w Wielkiej Brytanii cholerą zakaziły się trzy osoby, które również wyjeżdżały do Etiopii, w tym jedna przyznała, że korzystała ze świętego źródła. Czwarta osoba nie przebywała w Etiopii, ale napiła się świętej wody przywiezionej z tego kraju. Trzy osoby musiały być hospitalizowane i to na oddziale intensywnej terapii.

Etiopia należy do krajów o największej liczbie zakażeń cholerą. W Afryce wiele zakażeń cholerą zdarza się także w Demokratycznej Republice Konga, Malawi, Somalii, Mozambiku i Zimbabwe.

Cholera jest ostrą i zakaźną chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez szczepy przecinkowca wytwarzającego enterotoksynę. Do zakażenia dochodzi po spożyciu skażonego pokarmu lub wody. Choroba ta najczęściej występuje w Afryce i Azji.

Można ją leczyć antybiotykami oraz płynami przeciwdziałającymi odwodnieniu i niedoborom elektrolitów. Jej śmiertelność jest raczej niewielka, sięga zwykle 1 proc., jednak w razie braku leczenia lub gdy jest ono mało skuteczne, może być znacznie większa.

Eksperci WHO uważają, że zachorowalność na cholerę rośnie z powodu zmian klimatu i narastających konfliktów zbrojnych, braku dostępu do czystej wody, niedostatecznej higieny oraz ubóstwa. Nie wszędzie też miejscowa ludność ma dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia informują, że zgłaszanych jest jedynie 5-10 proc. przypadków cholery.

W sobotę do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiła pacjentka ze szpitala w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie), u której wykryto bakterię cholery. Badania toksyny cholery są jeszcze w toku, w ciągu kilku dni powinny być znane ich wyniki. 

Stan pacjentki z podejrzeniem cholery jest określany jako stabilny – przekazał rzecznik prasowy szpitala w Szczecinie.

Ostatnia groźna epidemia na terenie Polski zdarzyła się pod koniec XIX w.

Czytaj więcej:

Oto obecnie najbardziej śmiertelna choroba zakaźna na świecie. Wyprzedza Covid-19

Eurostat: Polska wydaje na profilaktykę zdrowotną najmniej ze wszystkich krajów w UE

    Kurs NBP z dnia 21.07.2025
    GBP 4.9041 złEUR 4.2445 złUSD 3.6455 złCHF 4.5554 zł

    Sport