Ostrzeżenie o tysiącach ofiar fałszywych ofert pracy w UK. Jak się chronić przed takimi oszustwami?

Takie oszustwa, znane jako "advanced fee scams" (oszustwa z opłatą z góry), najczęściej dotyczą młodych osób w wieku 18–34 lat i często rozpoczynają się od fałszywych ofert pracy w mediach społecznościowych – zazwyczaj jako praca zdalna lub w roli twórcy treści.
Oszustwa te polegają na oferowaniu prostych zadań online – np. lajkowania filmów na TikToku, pisania fałszywych opinii, czy "recenzowania hoteli" – z obietnicą wysokich prowizji i łatwego zarobku bez wychodzenia z domu.
Jednak zanim "kandydat" zacznie pracę, wymaga się od niego opłat wstępnych za rzekome przetwarzanie aplikacji, szkolenia, sprawdzenie przeszłości i sponsoring wizowy.
Po dokonaniu wpłat kontakt z "rekruterem" się urywa – ofiary są ignorowane, blokowane, a pieniądze przepadają. W niektórych przypadkach ofiary mogą nieświadomie uczestniczyć w praniu brudnych pieniędzy (tzw. money muling), co wiąże się z ryzykiem wpisu do rejestru karnego.
W bardziej złożonych przypadkach oszuści symulują cały proces rekrutacyjny – z fałszywymi rozmowami kwalifikacyjnymi, onboardingiem, a nawet podpisaniem "umowy".
Zdarza się, że podszywają się pod istniejące agencje rekrutacyjne, tworzą fałszywe strony internetowe, dodają ofiary do grup WhatsApp, a nawet pokazują spreparowane zrzuty ekranu rzekomych zysków, aby wzbudzić zaufanie.
Dane opublikowane przez Lloyds zostały oparte na analizie oszustw zgłoszonych przez klientów Lloyds Banking Group, w tym klientów Lloyds Bank, Halifax i Bank of Scotland w okresie od stycznia do czerwca 2025 roku. Wzrost o 237 proc. obliczono poprzez porównanie danych ze stycznia i czerwca.
Jak się chronić przed oszustwami rekrutacyjnymi?
Rady od Liz Ziegler, dyrektor ds. zapobiegania oszustwom w Lloyds:
- Warto zachować ostrożność w przypadku otrzymania niechcianych ogłoszeń lub ofert pracy obiecujących łatwe pieniądze, zwłaszcza w mediach społecznościowych, które są kluczowym "terenem łowieckim" dla oszustów. Takie ogłoszenie należy zgłosić do Action Fraud.
- Należy pamiętać, że legalne firmy nie proszą o dokonywanie płatności podczas ubiegania się o pracę, ani nie proszą o korzystanie z własnego konta bankowego w celu przelania pieniędzy. Nie należy tego robić pod żadnym pozorem.
- Warto weryfikować rekruterów i firmy samodzielnie, przeprowadzać własne rozeznanie i nie polegać na udostępnianych przez nich linkach i dokumentach.
- Należy unikać sytuacji, w których jako kandydaci jesteśmy dodawani do nieznanych aplikacji lub czatów grupowych, które mają rzekomo stanowić część procesu rekrutacji.
Czytaj więcej:
Uczniowie w Anglii będą uczyć się na temat finansów i zagrożeń związanych z oszustwami w internecie
Jeden na czterech mieszkańców UK pada ofiarą "biletowych oszustów"
Jak rozpoznać fałszywe serwisy z e-wizami podczas rezerwacji wakacji?
Policja ostrzega przed fałszywymi SMS-ami wyglądającymi jak od brytyjskiej skarbówki