Menu

Szkocja: Rutynowe komputerowe badanie oczu może ujawnić ryzyko zawału serca i udaru

Szkocja: Rutynowe komputerowe badanie oczu może ujawnić ryzyko zawału serca i udaru
Rutynowe badania siatkówki mogą być w przyszłości powszechnie wykorzystywane do oceny ryzyka wystąpienia udaru. (Fot. Getty Images)
Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee stwierdzili, że rutynowe komputerowe badanie oczu może ujawnić ryzyko zawału serca i udaru mózgu, które wystąpią w ciągu najbliższych 10 lat. Wykorzystana technologia oparta na AI jest w stanie określić to w czasie krótszym niż jedna minuta.

Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do analizy cyfrowych zdjęć siatkówki służących do rejestrowania obrazów tylnej części oka u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2.

Osoby cierpiące na tę chorobę przechodzą rutynowe badania wzroku w celu wykrycia retinopatii cukrzycowej, czyli schorzenia, w którym wysoki poziom cukru we krwi uszkadza siatkówkę oka.

Technologia wykorzystana podczas analizy ponad 4 200 zdjęć, połączona z oceną ryzyka oraz dodatkowym badaniem genetycznym, pozwoliły naukowcom z 73-procentową dokładnością przewidzieć, u którego z pacjentów w ciągu najbliższej dekady pojawi się ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, np. zawałów serca czy udarów.

"To może być zaskakujące, ale oczy są oknem do serca" – oznajmił w rozmowie ze stacją Sky News dr Ify Mordi, współautor badań i kardiolog z Brytyjskiej Fundacji Serca (BHF).

W jego opinii w przyszłości badanie oczu będzie tak powszechne, jak dziś pomiar ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, które teraz pozwalają lekarzom postawić diagnozę dotyczącą chorób serca i układu krwionośnego.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Cardiovascular Diabetology".

Czytaj więcej:

Gigantyczny projekt medyczny w UK. Przeskanowano 100 tys. osób w ramach UK Biobank

    Kurs NBP z dnia 21.07.2025
    GBP 4.9041 złEUR 4.2445 złUSD 3.6455 złCHF 4.5554 zł

    Sport