Raport: Ponad 2,1 tys. pubów zamknięto w Irlandii ciągu ostatnich 20 lat

W opublikowanym przez DIGI raporcie stwierdzono, że w ciągu 20 ostatnich lat działalność kończyło średnio 112 pubów rocznie. Oznacza to, że prawie co trzy dni zamykano jeden taki lokal.
Największy spadek liczby pubów odnotowano na wsi oraz w małych miejscowościach w hrabstwach Limerick (37,2 proc.), Offaly (34,1 proc.) i Cork (32,7 proc.), zaś najmniej lokali zakończyło swoją działalność w stolicy kraju, Dublinie (1,7 proc.) oraz w hrabstwach Meath (9,5 proc.) i Wicklow (10,8 proc.).
Autor raportu, ekonomista Anthony Foley przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat w Irlandii zniknie od 600 do 1 000 pubów, co jego zdaniem będzie miało poważny wpływ na lokalną gospodarkę i zwyczaje społeczne.
Jako główną przyczynę wymienił wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a także niepewność na rynku związaną z wprowadzeniem taryf celnych przez rząd USA oraz spadek liczby turystów odwiedzających Irlandię.
Aby zatrzymać proces zamykania pubów, Foley zaapelował do irlandzkiego rządu o obniżenie stawki podatku VAT na napoje alkoholowe z obecnych 23 do 10 proc. Wartość ta jest drugą najwyższą w UE, po Finlandii.
Czytaj więcej:
Wielka fala zamknięć pubów w UK. Winne podatki i rosnące koszty