Menu

Raport: Od maja do czerwca głównym źródłem energii elektrycznej w Europie było słońce

Raport: Od maja do czerwca głównym źródłem energii elektrycznej w Europie było słońce
Co najmniej 13 państw UE pobiło w czerwcu własne miesięczne rekordy w zakresie energii słonecznej. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy w Europie od maja do czerwca br. słońce było głównym źródłem energii elektrycznej w Europie - przekazał portal RFI w oparciu o raport ośrodka analitycznego Ember. Energia słoneczna wyprzedziła energię jądrową i wiatrową, a udział węgla spadł do rekordowo niskiego poziomu.

W czerwcu Europa uzyskała dzięki fotowoltaice 22,1 proc. energii elektrycznej (rok temu - niespełna 20 proc.). 21,8 proc. pochodziło z reaktorów, a 16 proc. - z wiatraków, podsumował portal RFI.

Co najmniej 13 państw UE pobiło w czerwcu własne miesięczne rekordy w zakresie energii słonecznej. Wśród krajów, które przyczyniły się do tego najbardziej, znalazły się Niemcy, Hiszpania i Holandia. Holandia pozyskuje obecnie ponad 40 proc. energii elektrycznej ze słońca, podczas gdy w Grecji wskaźnik ten wynosi 35 proc.

Udział węgla w unijnym miksie energetycznym spadł w czerwcu do nieco ponad 6 proc. – najniższego poziomu w historii. Rok wcześniej wynosił blisko 9 proc.

Niemcy i Polska nadal spalają większość węgla w UE, ale w obu krajach zużycie to było rekordowo niskie. Węgiel stanowił około 12 proc. energii elektrycznej w Niemczech i 43 proc. w Polsce. Hiszpania, która planuje wkrótce całkowicie zrezygnować z węgla, wyprodukowała w zeszłym miesiącu mniej niż 1 proc. energii elektrycznej z węgla.

Dziesięć państw UE w ogóle nie korzystało z węgla w czerwcu – w tym Irlandia, która zamknęła swoją ostatnią elektrownię węglową 20 czerwca.

Energia wiatrowa również odbiła się w maju i czerwcu po słabym początku roku. Farmy wiatrowe osiągnęły w tych miesiącach najwyższe jak dotąd poziomy.

Jednak pomimo silnego wzrostu produkcji energii odnawialnej w pierwszej połowie b.r. zużycie paliw kopalnych w UE wzrosło o 13 proc.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w UE nadal rośnie – w tym roku o 2,2 proc.

Czytaj więcej:

Australia: Rząd zatwierdził plan budowy "największej na świecie" elektrowni słonecznej

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta w 2033 r.

UK: W mieszkaniach i domach na wynajem będzie można instalować na balkonach panele słoneczne

    Kurs NBP z dnia 11.07.2025
    GBP 4.9314 złEUR 4.2563 złUSD 3.6432 złCHF 4.5695 zł

    Sport