Menu

Rząd UK zmienia prawo pracy. Pracodawcy nie zmuszą już ofiar molestowania do milczenia

Rząd UK zmienia prawo pracy. Pracodawcy nie zmuszą już ofiar molestowania do milczenia
Klauzule w umowach o zachowaniu poufności były wykorzystywane do ukrywania przypadków molestowania i dyskryminacji w miejscu pracy. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zapowiedział, że pracodawcy nie będą już mogli wykorzystywać umów o zachowaniu poufności (tzw. NDA) do uciszania ofiar molestowania seksualnego lub dyskryminacji w miejscu pracy - donosi serwis BBC.

Poprawka do ustawy o prawach pracowniczych (Employment Rights Bill), która ma wejść w życie jeszcze w tym roku, unieważni wszelkie klauzule poufności mające na celu powstrzymanie pracowników przed ujawnieniem przypadków molestowania lub dyskryminacji.

Wicepremierka Angela Rayner oświadczyła, że "nadszedł czas, by raz na zawsze skończyć z tą praktyką".

Temat wykorzystywania NDA (Non-Disclosure Agreement) do tuszowania przestępstw pojawił się w nagłówkach gazet po tym, jak Zelda Perkins, była asystentka hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina (obecnie skazanego za przestępstwa seksualne), złamała swoją umowę poufności, by oskarżyć go o nadużycia.

W ostatnich latach podobne oskarżenia pojawiły się pod adresem zmarłego Mohameda Al Fayeda, byłego właściciela Harrodsa, który – według zarzutów – miał wykorzystywać klauzule poufności, aby uciszyć kobiety oskarżające go o gwałt i przemoc.

NDA to prawnie wiążący dokument chroniący poufne informacje między dwiema stronami. Choć pierwotnie służyły do ochrony tajemnic handlowych i własności intelektualnej, ich zastosowanie z czasem się rozszerzyło – często w sposób nieetyczny.

Zelda Perkins rozpoczęła kampanię na rzecz zmiany prawa ponad siedem lat temu, gdy publicznie wystąpiła przeciwko Weinsteinowi. Podkreśliła też, że wiele takich umów, mających na celu uciszenie ofiar, jest de facto nieważnych z punktu widzenia prawa – ale działa, bo ofiary często o tym nie wiedzą.

Zmiana prawa zbliży UK do standardów obowiązujących w Irlandii, USA oraz niektórych prowincjach Kanady, gdzie podobne umowy nie mogą być używane do blokowania ujawniania przypadków molestowania seksualnego i dyskryminacji.

Izba Lordów przedyskutuje poprawki 14 lipca, kiedy ustawa o prawach pracowniczych ponownie trafi pod obrady. Jeżeli zostaną przyjęte, muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Izbę Gmin.

Czytaj więcej:

Wszystkie lokale McDonald's w UK z ostrzeżeniem. Chodzi o molestowanie seksualne pracowników

UK: Ujawniono grupy pracowników najbardziej narażonych na inwigilację w miejscu pracy

Wolność słowa ważniejsza niż komfort? Nowe zasady w angielskich uczelniach

Reforma praw pracowniczych w Wielkiej Brytanii opóźniona. Co zmieni się dopiero za dwa lata?

    Kurs NBP z dnia 11.07.2025
    GBP 4.9314 złEUR 4.2563 złUSD 3.6432 złCHF 4.5695 zł

    Sport