Klub Gaja: Wiąz szypułkowy w Szydłowcu Drzewem Roku 2025

"Ten niezwykły okaz, nazywany Krzywym Drzewem, zawdzięcza swój niecodzienny kształt naturze. Pochyla się nisko nad fosą okalającą malowniczą wyspę, na której znajduje się zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów. Jego pień, niczym naturalna ławka, był chętnie odwiedzany przez dzieci i nastolatków, którzy godzinami przesiadywali wśród jego liści. Jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, fotografów i zamkowych kaczek" – powinformowała koordynatorka konkursu Jolanta Migdał z Klubu Gaja.
Dodała, że tegoroczna rywalizacja była zacięta. Szydłowiecki wiąz otrzymał 7 999 głosów internautów.
"Niewiele mniej, 7 628 głosów, uzyskał dąb Aleksander z Jarcewa w województwie pomorskim. Na trzecim miejscu podium z wynikiem 3 411 głosów znalazł się oliwnik Onufry z Warszawy. Podczas głosowania internauci oddali 30,6 tys. ważnych głosów. Na stronie plebiscytu zanotowano 242 tys. odsłon" – oznajmiła Migdał.
Zdaniem prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka, "po raz kolejny społeczności lokalne udowodniły swoje zaangażowanie oraz chęć pracy na rzecz ochrony drzew i zachowania ich dla przyszłych pokoleń".
"Głosowanie na Drzewo Roku okazuje się mobilizujące dla różnorodnych środowisk, niekoniecznie związanych z ekologią. O to właśnie chodzi w tym konkursie, aby budować kapitał społeczny oparty na szacunku dla otaczającej nas przyrody" – wyjaśnił.
Tegoroczna edycja plebiscytu była piętnastą z kolei. Napłynęło na nią blisko 50 zgłoszeń, z których jurorzy wyłonili 16 finalistów.
W ubiegłorocznym plebiscycie krajowym zwyciężył 300-letni buk Serce Wzgórz Dalkowskich z Dalkowa na Dolnym Śląsku. Zagłosowało na niego ponad 10,5 tys. internautów. Obecnie ubiega się on o tytuł europejski, który należy do innego polskiego buka rosnącego w arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku.
Tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymywały także dęby: Fabrykant z Łodzi, Dunin z Przybudek i Józef z Wiśniowej.
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.
Czytaj więcej:
Ruszył plebiscyt Drzewo Roku. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w Europie